מהם סודות ההצלחה העסקית הסמויים של אופרה ווינפרי?

סיפור חיים של אופרה וינפרי: מהו הסוד הצלחתה העסקית של אופרה וינפרי? ניתוח מקרה הבוחן של אופרה וינפרי כהשראה עבור מי שעוסק בניהול עסקי ויזמות עסקית

אופרה ווינפרי היא אחד האנשים המצליחים יותר בעולם הטלוויזיה. מומחים לאימון עסקי אוהבים תמיד להביאאת הדוגמא שלה כי  היא נושאת סיפור סינדרלה ידוע של אחת שבנתה את עצמה מן המסד לבדה, והתעשרה מכלום- בעשר אצבעות! מהו סוד ההצלחה של אופרה ווינפרי? מהם הקוים המאפיינים של אופן חשיבתה וכיצד אלו השפיעו על התעשרותה?

 אופרה וינפרי: סיפור חיים בתחילת הדרך

היא נולדה במיסיסיפי, גדלה בחווה אצל סבתה וכשהיתה בת 6 בלבד עברה למילווקי.  אחרי שעברה התעללות מינית, היא ברחה ונשלחה למעון נערות במצוקה. כמפלט האחרון היא עברה לגור עם אביה ורנון ווינפרי שחינך אותה על פי קוי חינוך נוקשים. הוא הכריח אותה למשל לקרוא ספר חדש כל שבוע ולהגיש לו סיכום מתומצת של הספר בכתב. לימים וינפרי סיפרה עליו: "הוא לא היה מוכן לקבל ממני  פחות ממה שהוא חשב שאני יכולה להשיג".

אופרה וינפרי: קריירה ראשונה

 בגיל 17 היא התחילה את הקריירה הראשונה שלה בתחנת רדיו מקומית בנשוויל טנסי. מאוחר יותר היא חתמה עם ערוץ טלוויזיה כשדרנית חדשות ועשתה תפקידים דומים עד שנות ה- 80 המוקדמות. ב- 1984 היא קיבלה תכנית אירוח ברדיו של שיקאגו והפכה אותה תוך שנים ספורות לאחת מתכניות האירוח  הפופולריות ביותר בטלויזיה. הצלחה זו נמשכה מ- 1986 לאורך עשורים והפכה להיות תכנית האירוח הטלויזיונית הנצפית ביותר בעולם.

משחקנית ליזמית של חברת הפקות עצמאית: תפנית בסיפור החיים של אופרה וינפרי

היא שיחקה בסרט "הצבע ארגמן" של סטיבן ספילברג והיתה מועמדת לקבל פרס אוסקר. האהבה שלה למשחק דחפה אותה להקים חברת הפקות משלה HARPO שנחשבת מצליחה עד היום. אופרה ווינפרי גם נכנסה לקטגורית 100 האנשים המשפיעים ביותר של ה- 120 במגזין טיים ובתחילת שנות ה- 90 היא הוכתרה  לאישה העשירה ביותר בעולם הבידור.

כמה שווה אופרה וינפרי?

בגיל 41 בלבד היא היתה שווה כבר 340 מיליון דולר והיא גם נחשבת לאחד מ- 400 עשירי ארה"ב מאז השנה 1995. היום היא נחשבת לאישה השחורה העשירה ביותר של ה- 120 ועפ"י עיתון פורבס לפני שנתיים בלבד היא היתה שווה 2.3 מיליארד דולר. מה נמצא שם בקריירה שלה שהפך אותה לסיפור הצלחה מטאורי? מה היו האסטרטגיות שלה שבהם היא השתמשה להיות האישה העשירה והמשפיעה ביותר בארה"ב

אופרה ווינפרי כיזמית מצליחה: איך קרה הנס הזה?

איך היא הפכה ממגישת תכנית אירוח יומית לתעשיה שלמה שמבוססת על שמה ועל עצמה?  אמנם יש לוינפרי גם מזל וגם כשרון אבל היא עשתה גם כמה צעדי קריירה מבריקים וטיפחה כמה דפוסי חשיבה ששווה לכולנו ללמוד מהם:

אימון עסקי ואמונה עצמית גדולה

מאמנים עסקיים או מלווי מנהלים מנטורים ומומחי ייעוץ עסקי שרוצים לטעת השראה בלקוחותיהם תמיד אומרים להם את העצה שהם חייבים להאמין בעצמם כיוון שאף אחד אחר לא בהכרח יאמין בהם. את העצה הקלאסית הזאת אנו שומעים כל הזמן אבל כמה באמת אנשים מיישמים אותה? אופרה ווינפרי היא אחת שגם יישמה את התובנה הזו הלכה למעשה. וינפרי לקחה סיכון ב- 1988 כאשר היא רכשה בעלות על התכנית שלה מרשת ABC. הסיכון הכספי היה אדיר כיון שרייטינג הוא רכיב מתעתע ובתרחיש פחות טוב- היא לגמרי היתה עלולה  לאבד אותו ולאבד את ההון שצברה.  השאר זה כבר היסטוריה.

אופרה ווינפרי כיזמית עסקית ידעה לעשות מינוף כח קיים

לפני כ- 5 שנים אופרה ווינפרי החליטה לחלוק את האהבה שלה לספרות עם הקהל ופתחה מדור בתכנית שלה בשם "מועדון הספר של אופרה" האפקט היה עצום. כמעט כל אחד  קרא את הספרים שהיא המליצה עליהם ומי שהרגיש את האימפקט של ההמלצות הללו היו חברות ההוצאה לאור הגדולות. חיש מהר הם תפסו  שאם אופרה ממליצה על ספר- הוא יהפוך לבסט סלר,  תופעה שקיבלה את השם המקצועי "האפקט של אופרה".  ההתעניינות העצומה שלה בעולם המו"לות דחף אותה להפיק חומרי קריאה ותכנים בעצמה, היא הפיקה את ה-O-מגזין מיתגה אותו ע"י הצבת תמונתה בשער והתנהגה כמו ראשי אימפריות לאורך כל ההסטוריה: כיבוש טריטוריות חדשות מתוך הכח שנצבר  בטריטוריה קיימת.  היא רתמה היטב את הדומיננטיות שלה בממלכה הטלוויזיונית כנקודת פתיחה לחדור לטריטוריות אחרות, מינפה את המותג הטלויזיוני שלה באופן מושכל- והיום המגזין שלה מונה 2 מיליון מנויים!

ניתו סיפור החיים של אופרה ווינפרי: התעצמה בגלל העצמת אנשים אחרים

הרבה מאד "סטארים" ואנשים חייבים את הקריירה שלהם לאופרה ווינפרי שאירחה אותם בתכניותיה (ד"ר פיל למשל).  ע"י עידוד כשרון וגישה מפרגנת היא רק הרוויחה וחיזקה את המיתוג שלה, גם כיון שעצם הפרגון ממתג אותה כאדם חזק בטוח ומאמין בעצמו ("אני לא פוחד על הטריטוריה שלי. יש לחם לכולם") וכיון שהכוכבים החדשים שהיא רוממה  החזירו לה אהבה בתכנים שהם הפיקו והאדירו את האגדה עוד יותר.

יזם עסקי חוזר להשקיע את הרווחים חזרה בביזנס

אופרה וינפרי לא נחה לרגע על זרי הדפנה. עם כל המיליארדים הללו יהיה זה אך טבעי שאדם יתפתה להחזיר לעצמו את ההשקעה, לפרוש מעסקים לחיים שקטים רחוקים מעין הציבור, ולפנק את עצמו. אופרה לא התפתתה למקום הזה  אלא המשיכה לכל אורך הקריירה  לחפש כל הזמן דרכים אחרות להתרחב, ולחפש טריטוריות עסקיות חדשות כאשר הפעילות החדשה שלה היא  רשת הכבלים הפרטית.