אפרת רמתי, יועצת עסקית

 לחלום גדול וליישם בצעדים אפשריים

אפרת רמתי, יועצת עסקית: אני מאמינה שמה שאנו יכולים לדמיין אנחנו יכולים ליצר במציאות. ממש "כזה" או טוב יותר מזה. תמיד האמנתי שהגבולות שלנו נמצאים ביכולת לדמיין. עם השנים יכולת הדמיון  וההקשבה פנימה הולכת לאיבוד- כי הרבה אנשים מבלים את רוב חייהם כשכירים שמתאימים את עצמם לסמכות, לסט אמונות ולדרישות מבחוץ . התוצאה היא שהם מתבלבלים ונוהגים כאילו מערכת השאיפות החיצונית הזו היא שלהם. בעצם הדבר הראשון בהצלחה עסקית מתחיל בלהקשיב לעצמך ולמי שאתה באמת.  הרבה פעמים לאנשים קשה להקשיב לקולות הפנימיים האותנטיים שלהם לבד כי הקולות החיצוניים יותר חזקים וממסכים קולות פנימיים שהם לרוב יותר חרישיים. יועץ עסקי טוב יעזור להגביר את הקול האותנטי שלך. לפי תפיסתי, ההתקדמות האמיתית גם בניהול עסק וגם בפיתוח קריירה מתחילה כאשר מקשיבים לקול הפנימי. למה? כי ממש שם נמצא הדבר שאין לנו תחרות בו. ההתעסקות הזו בשילוב של הקשבה לקולות הפנימיים לצד הבנעיה של התהליך עם  כלים ושיטות קונקרטיים הוא הדבר שאני הכי אוהבת  לעשות בתהליכי ייעוץ עסקי.

אפרת רמתי, יועצת עסקית
עצה עסקית ניהולית שקיבלתי והולכת איתי עד היום: 

העצה שקיבלתי והולכת איתי היא להוציא את המונח כישלון מהלכסיקון. המשמעות היא לבדוק כל דבר שקורה בעיניים של סקרנות ולמידה. כל חיינו כילדים במערכת החינוך לימדו אותנו באופן דיכוטומי ושגוי את המושגים הצלחה וכישלון. בעולם העסקי יזמים או מנהלים קוראים "כישלון" לאירועים שבהם הם קיבלו תוצאות שלא ציפו וקיוו להן. אבל, אפשר לצפות ש80% מהפעולות שאתה עושה בעסק לא יקדמו את העסק ולא יתנו את התוצאות שלהן פיללת. בעולם העסקי- הצלחה עסקית מתרחשת רק כאשר יש מסה קריטית של מספר פעולות שאנחנו עושים בעסק ומניבות את התוצאות הרצויות. כאשר מזהים פעולות אלו יש לחזור עליהן והחכמה היא לחשוף ולגלות אלו פעולות מכל מה אנו עושים אכן מחוללות את התוצאה הרצויה. יועץ עסקי טוב יכול להחיש את תהליך החשיפה הזה. אבל בכל מקרה כשמפתחים עסק המושג "כישלון" נכון רק כאשר החלטת שנכשלת.

ספר מומלץ שהשפיע עלי: 
הספר האהוב עלי ביותר הוא Emyth revisited הספר מדבר על המלכודות ביזמות עסקית שמפריעות ליזם להתפתח לעסק גדול. הגישה שם פוקחת עין וכל אדם שנתתי לו לקרוא את הספר אמר לי שזה "הציל לו את החיים". בעיני זהו הספר הכי טוב שנכתב על עסקים קטנים.
טיפ שימושי לכתיבת תוכנית עסקית: 

תוכנית עסקית היום בעיני היא מעט overated כי העולם משתנה בקצב מהיר ובלתי אפשרי כמעט לתכנן לטווחים של 3 וחמש שנים. בבניית תוכנית עסקית הפוקוס צריך להיות על התמקדות בחווית הלקוח ובמה שהוא רוצה (לא מה הוא צריך). מתוך זה נגזרת התזה של הביזנס ומשם התוכנית העסקית צריכה להיבנות. הרבה בעלי עסקים מפספסים כי הם מתמקדים בצרכים של הלקוחות ולא ברצונות של הלקוחות שלהם ויתר על כן הם משוכנעים שהם יודעים מה הלקוח צריך. לא תמיד יש תאימות בין צורך ורצון הלקוחות. למשל הלקוח צריך חסה אבל הוא רוצה שוקולד. כאשר היזם או המנהל העסקי מבינים חושפים ומזהים את רצונות הלקוח- הלקוחות קונים וקונים בגדול.

איך לבחור יועץ עסקי? קריטריונים לבחירת יועץ: 

בהקשר הזה יש שלוש גישות מרכזיות: ישנו היועץ העסקי הקלאסי שנותן לבעל העסק מעין שיעורי בית, רשימת מכולת של פעולות עסקיות לעשות ואומר לו 'לך תעשה' וחזור אלי לבדיקה. יש את המאמן העסקי שמגיע בלי רקע מקצועי עסקי בהכרח ושם הגישה היא לשאול שאלות טובות שיחלצו מבעל העסק את הידע הפנימי שלו, וישנו המנטור העסקי- אדם שיש לו המון ניסיון בתחום העסקי ואתה מנסה לקבל ממנו את עצת הזהב שתעשה את השינוי בביזנס שלך. ההמלצה שלי היא לחפש איש מקצוע שניחן ב3 היכולות הללו.
דבר נוסף בבחירת מלווה עסקי לך עם מישהו שאתה מרגיש שהוא מקדם אותך ומדליק אצלך את המוטיבציה היצירתיות והכיף. לעיתים קורה שבוחרים מלווה עסקי שמתחילים איתו תהליך ובאמצע אתה מרגיש שהתהליך מצמית אותך- למשל כשאתה לא יכול להכיל בבת אחת את התכנים שאיש המקצוע מעביר אליך. במקרה כזה אני ממליצה להפסיק את התהליך- גם אם בשני הצדדים יש כוונות טובות.

איך לבחור מקצוע? איך לבחור מה ללמוד היום: 

הסטטיסטיקות אומרות שאנשים מחליפים 4 מקומות עבודה בעשור ו3 מקצועות שונים עד גיל 40. המקצוע שמתחילים איתו לא יהיה בהכרח המקצוע שתעסוק בו כל חייך ועל כן בתנאים שנוצרו היום ההמלצה שלי לצעירים היא ללמוד מה שרוצים ותחום שאתה באמת אוהב.

הכשרה מקצועית: 
ניהול בכיר בסטארטפים וחברות הייטק, מאמנת מוסמכת מטעם cti.
שירותי מפתח: 
מכירות
שיווק
ליווי עסקים קטנים
ניסיון בענפי תעשייה: 
הייטק, טכנולוגיה, חברות הזנק (סטארטפ)
עיצוב
בריאות ואיכות חיים
קמעונאות