סיימתי תואר בהצטיינות - האם להתפשר על שכר רק כדי להכניס רגל בארגון גדול?

האם להתפשר על שכר ותנאים כדי להכניס רגל בארגון גדול?

האם לוותר על חלומות קריירה ולהתפשר על משרה שקטנה עלי בכמה מידות?

שמי רונית ואני בוגרת הנדסת חומרים מאוניברסיטה נחשבת בארץ. סיימתי את הלימודים האקדמיים בהצלחה. הייתי סטודנטית מצטיינת. יותר מכך, בשנה האחרונה ללימודים הייתי מתרגלת באחד הקורסים, עבדתי במעבדת מחקר של פרופסור בעל שם בפקולטה, ועם סיום לימודי קיבלתי ממנו המלצה חמה על מקצוענותי. עם סיום הלימודים בקיץ האחרון, הרגשתי שאני מוכנה "לכבוש" את השוק ובתמימותי האמנתי שאין שום ספק שאצליח למצוא עבודה טובה, בחברה טכנולוגית, עם עדיפות לתחום הביוטק. אני זוכרת שאמרתי לחברים: "יש לי ציונים מצוינים, ניסיון מחקרי, ותשוקה גדולה למקצוע למה שלא אמצא  עבודה לרוחי במהירות?" בקיצור, לא היה לי
ספק שאסתער על שוק העבודה ואבנה לי קריירה מזהירה.  

האם להתפשר על שכר ותנאים אחרי לימודים גבוהים: החלום ושברו

התחלתי לשלוח קורות חיים במרץ לתפקידים של מהנדס/ת חומרים בחברות טכנולוגיות, אבל להפתעתי אני לא מקבלת כמעט שום התייחסות: המעסיקים פשוט לא מתקשרים אלי. כשהתקשרתי לשתי חברות כדי לבדוק האם קיבלו את קורות החיים שלי, נעניתי שקורות החיים שלי התקבלו אך הם מתעקשים על עובד עם ניסיון של לפחות שנתיים בתחום. לפני כשבועיים, ברגע של לחץ, שלחתי את קורות החיים שלי למשרה של עוזרת לבורנטית בחברת תרופות גדולה – משרה ש'קטנה עלי בכמה מידות', וממש לא משקפת את שאיפות הקריירה שלי. באותו היום כבר נקראתי לראיון.  לומר את האמת?  עשיתי אותו בחוסר חשק מופגן, אבל להפתעתי מחרת הראיון התקשרו אלי לבשר שהתקבלתי אם כי  השכר שהציעו לי נמוך משמעותית מהשכר הנהוג בשוק למהנדס חומרים מתחיל. עכשיו אני סובלת לכאורה מ"צרות של עשירים" חווה את ייסורי ההתלבטות והקושי להכריע:  האם להתפשר על שכר? -  מצד אחד, קשה לי לוותר על החלום של להיות מהנדסת חומרים שהרי למען החלום הזה עמלתי ועבדתי כל כך קשה. מצד שני, אני באמת חייבת כבר להתחיל לעבוד, וחבל לי לוותר על ההזדמנות לעבוד בחברת תרופות גדולה ונודעת.

מה עושים?

שמואל הנדלר מאמן לפיתוח קריירה משיב

רונית, אשאל אותך שאלה. האם חברת התרופות הגדולה שקיבלה אותך לעבודה היא חברה שיש אפשרות להתקדם לכיוון שאת רוצה להגיע? אם כן, זה נכון יהיה להיכנס לעבוד באותה חברה ולבנות מיד חזון איך משיגים בתוך אותה חברה את החלום שלך.

להגשים חלומות קריירה במקום העבודה שבו עובדים: איך עושים את זה?

  • קבעי יעדים -  הגדירי יעדים להתפתחות, לוחות זמנים, להבין מה את רוצה להשיג, כמה גבוה את מעוניינת לטפס. אח"כ יש לפעול לפי הצעדים הבאים
  • מפי את הארגון (לדעת מי נגד מי)
  • ניהול קריירה מתבטא בחיבור בין אנשי מפתח בארגון - אנשים צריכים לדעת מה את עושה, מה את יודעת לעשות ואיך את יכולה לעזור לארגון.
  • סמני את המחלקה שאת שואפת להגיע אליה.
  • מומלץ לפגוש את האנשים מאותה מחלקה ולתהות על קנקנם (זה יעזור בהמשך)
  • יש להגיע למפגשים בתוך הארגון גם עם זה לא שייך למחלקה שלך.
  • צרי שפה משותפת עם מנהלים וקובעי מדיניות בארגון (יחסי ציבור פנימיים) 
  • הציעי לכתוב באתר החברה (מאמרים, חידושים וכל דבר שיכול לעניין את האנשים בארגון)
  • היי מעורבת במפגשי חברה שהינם מחוץ לעבודה (ספורט הצגות וכו').