איך מייצרים תרבות ארגונית של הומור וצחוק ואיך הומור משפיע על שורת הרווח?

הומור בעבודה: בין פעילות בידורית קלילה לבין עבודה, מרבית האנשים היו בוחרים באפשרות הראשונה. מנהלי ארגונים גדולים בעולם הפנימו את התובנה הזו, ויצרו באופן מכוון עבור עובדיהם סביבת עבודה עם אווירת עליצות הומוריסטית קלילה כדי לטשטש אצלם את התחושה שהם "באים לעבוד".

הומור בעבודה : למה הוא משפיע לטובה על שורת הרווח?

גם הסקרים מראים, שניתן ליצור סביבה כזו ועדיין להישאר ארגון רווחי. בסקר, שערכה חברת רוברט הלף אינטרנשיונל, נבדקו מנכ"לים ומנהלי מחלקת משאבי אנוש. 85% מהם ציינו, כי העובדים שהיו בעלי חוש הומור היו גם העובדים הטובים יותר בארגון. מחקר אחר, שעשתה חברת הודג' קרונין ושות', בחן 738 מנכ"לים, כאשר 98% מהם ציינו כי בגיוס עובדים יעדיפו מועמדים בעלי חוש הומור על פני מועמדים רציניים וחמורי סבר.

הומור בעבודה מעיד על מיומנות גבוהה של עובדים

הומור נחשב למרכיב ברפרטואר היכולות האנושיות והניהוליות, וזוהי אכן מיומנות שנבדקת בשעת גיוס מנהלים או עובדים בכירים. מדובר בכישרון, המשקף תכונות רלוונטיות אחרות לניהול, כמו אינטלגנציה, אופטימיות, חיוניות ויכולת הנהגה והובלה של אחרים. העדפת עובדים בעלי חוש הומור תבלוט בעיקר כשמדובר בגיוס בכירים. למעשה, מדובר בכלי ניהולי, המאפשר למנהל לשחרר מתח ולייצר אווירה חיובית ובונה.

הומור בעבודה: מנבא ביצועי עובדים

מעבר לעניין המובן מאליו שלצחוק יש אימפקט חיובי על האווירה, מדובר בכלי דיאגנוסטי מצוין, שיכול לנבא את ביצועי העובדים כבר בשלב ראיון עבודה. מנהל שמגייס עובדים נוהג להציף את הראיון בבדיחות ובאמירות מחויכות, ובוחן בקפידה את תגובתו. עובד שיישאר חמור סבר, רציני וקפוא, כשהוא שומע בדיחה- אומר משהו על האינטליגנציה הכוללת שלו. למעשה הומור הינו נגזרת של יצירתיות, גמישות מחשבתית וחוש של ביקורת עצמית. עובד שלוקח הכל ברצינות, מועד להיות אדם ששומר טינה, שלא סולח ובעל יכולת מוגבלת בפיתרון בעיות. ההומור הוא בעצם יכולת להתרחק פסיכולוגית ממצבים לחוצים, כדי לטפל בהם בצורה יותר רציונלית. יכולת כזו נחוצה בעיקר בחברות פיתוח אבל כמובן שבכל חברה הומור יעשה טוב.

הומור בעבודה: מה קורה בחו"ל?

חברות בארה"ב מקדישות  שעת צחוק אחת לשבוע שבה מתלוצצים, מספרים בדיחות. שם הבינו שהומור בעבודה חייב להיות  חלק יומיומי בלתי נפרד מהתרבות הארגונית. גם כשעורכים מצגת עסקית, גם בהרצאות הנישאות בכנסי עובדים, בדואר גם בדואר האלקטרוני ואפילו בישיבות מנהלים – הומור משולב יחד בתוך נושאים עסקיים רציניים. שעת הצחוק מכוונת לשבירת מסגרות ומחיצות בין העובדים והמנהלים.

הומור בעבודה יעיל יותר ממדיניות דלת פתוחה

הרבה מנהלים אוהבים להתהדר במדיניות של 'דלת פתוחה', אבל דלת פתוחה היא לא מושג אבסטרקטי. שבירת מחסומי היררכיה כתפיסה ניהולית היא סגנון ניהול ועניין של תרבות ארגונית. בסביבת עבודה שמשלבת הומור צחוקים מתיחות קלות וחיוכים המחיצות ההיררכיות באמת קורסות והמנהל מרוויח. למה? כי העובדים יבואו אליו חופשי וכך הוא ירגיש את הביזנס בשטח.

הומור בעבודה: איפה עובר הקו הדק בין שמירה על גבולות סמכות ובין הומור ושעשוע?

הומור בעבודה יכול להפריע ולהזיק, כאשר משתמשים בו בעיתוי ובמקום שאינם הולמים. שימוש יתר בהומור עלול להציק, לנדנד ולעצבן. בארגון השימוש בהומור ובדיחות דעת גולש לפסים ש קריסה מוחלת של מחיצות בין ממונה וכפיף עלול להיווצר מצב שבו מנהל ייתן הנחיות והוראות אבל חלק מהעובדים כבר לא מבינים את הסיטואציה וממשיכים להתבדח.

למה הומור בעבודה עלול להיות בעייתי?

ככלי עבודה שוטף, הומור יכול להיות בעייתי מכמה סיבות. ראשית, בתחום הבדיחות קיימת סדרה שלמה של בדיחות, שיכולות להיתפס על ידי השומע כבלתי נאותות, כמו בדיחות גסות, פוליטיות ועדתיות. מעבר לכך, קורה לפעמים, ששימוש מוגבר בהומור במסגרת פגישות עבודה מסיט את הדיון לכיוונים לא מעשיים ולבזבוז זמן. שם המשחק הוא שימוש באינטליגנציה רגשית של ההנהלה והכפיפים  לעשות שימוש בהומור במינונים נכונים ובעיתוי הנכון. למשל לעולם לא כדאי להכניס הומור למפגש של הודעת פיטורים. לעומת זאת, מנהל יכול להשתמש הומור, כשעובד מודיע שהוא רוצה לעזוב או שהוא רוצה העלאה.

הומור בעבודה ככלי לפתרון קונפליקטים למשל בדיונים של משא ומתן על שכר

עובד מצטיין מבקש העלאה גדולה בשכר. המנהל שלו פוגש את העובד מריר וכועס. מנהל שישכיל לצחוק ביחד  על הסיטואציה, ישלב אמירות מחויכות על ניהול משא ומתן, יכניס הומור עצמי, ידבר על  על קמצנות של מנהלים – עשוי לגלות שהוא שובר את הקרח. דיוני שכר הם תמיד מצבים קשים ועתירי מתח, בהם צד אחד רוצה יותר והצד האחר בדרך כלל רוצה לתת פחות. המשמעות לא מצטמצמת רק לשכר ולערך הקיומי אלא מהווה מדד לערך העצמי. לכן, הומור במינון ובתמהיל הנכונים, יכול להפיג את המתח ולייצר סביבה, המאפשרת נכונות להבנה ולהסכמה. עם זאת, שימוש יתר בהומור במצבים אלה עלול להיתפס על ידי העובד כניסיון מניפולטיבי של המנהל להסיט את הדיון מהעיקר או לגרום לעובד להיות משוחרר ובלתי דרוך, כדי להשיג את יעדיו.