איך לעשות הסבה מקצועית בגיל 40 ולהגשים חלומות בקריירה - בלי לאבד את התחתונים?

הסבה מקצועית בגיל 40 : מהם הפחדים העכבות והמחסומים שמונעים ממך לעשות שינוי מקצועי ולהגשים חלומות בקריירה? איך להסיר אותם ואיך לעשות הסבת מקצוע לתחום הנכון בלי לאבד כסף זמן ואנרגיה?

הסבה מקצועית בגיל 40: האם אתם מזהים את עצמכם חושבים את אחת המחשבות הבאות?

  • הקריירה שלי כבר לא מתאימה לערכים ולתחומי העניין שלי 
  • "זה לא אני" גם כאשר אני מעולה בעבודה שאני עושה   
  • בקריירה הזו אני לא מרגיש שאני עושה שינוי ומטבעי חותם
  • בעבודה הזו אין לי מספיק מרחב תמרון ואוטונומיה מקצועית
  • אני סוס גמור בעבודה הזו. אני מרגיש משועמם ושחוק
  • אני כבר לא לומד תוכן חדש, לא פוגש מספיק אנשים חדשים, לא מאותגר מספיק
  • מרגיש שאני משועמם וחוזר על עצמי

הסבת מקצוע בגיל 40 או 50

הסבה מקצועית באמצע החיים: הקריירה שבחרתם כאשר הייתם צעירים קרוב לוודאי לא משקפת את מי שאתם היום, גם אם ברור לכם שאתם עומדים בציפיות של אחרים אבל בתוך התהליך הזה איבדתם מגע עם עצמכם. הפתרון במקרים אלה הוא הסבה מקצועית, כדי לבנות קריירה עם משהו שהוא רחב יותר ובעל משמעות יותר מאשר הטייטל של הג'וב והתפקידים המסורתיים שכבר עשיתם בעבר.

איך עושים הסבת מקצוע בגיל 40+ ?

משפט המפתח בהסבה מקצועית הוא "דע את עצמך", קחו את הזמן לחשוב מה אתם באמת רוצים לעשות במקום לחשוב מה אני צריך לעשות, הימנעו מן הפיתוי לרוץ אל ג'וב דומה אחר רק בגלל שהמשכורת גבוהה יותר. אם כבר עושים הסבה מקצועית לכו על עבודה או קריירה שהיא ביטוי אמיתי למי שאתם. לימדו מי אתם, היו ברורים לעצמכם מה הכי חשוב לכם ונסו להתחקות מהן החוזקות, הכישורים הטבעיים שלכם.

הסבת מקצוע בגיל 40+ : הבחינו בין כישרון למיומנות

כישרון מאוד שונה ממיומנות. בשעה מיומנות היא דבר נרכש היא לא בהכרח הדבר שאתם אוהבים לעשות. כשרון לעומת זאת הוא משהו שצרוב בדנ"א שלכם ותמיד אהבתם לבטא אותו.

הסבת מקצוע בגיל 40 לפי ערכים אישיים

לכל אדם יש סט פנימי של ערכים. מה הכי חשוב לכם? מהם המוטיבים שמצויים ב- DNA האישי שלכם? למה אתם נמשכים? נסו לזהות את ערכי הליבה שלכם שנותנים לכם תחושה של משמעות וכיוון.

הסבת מקצוע בגיל 40 + : לפי צרכים אישיים, העדפות אישיות ותחומי עניין

האם יש לכם צרכים שאינם מסופקים?  המקום החסר הזה הוא מקור טוב למוטיבציה ואיתות מדויק יחסית באיזה מקצוע לבחור. בנוסף זהו מהו הטמפרמנט שלכם, מהו מבנה האישיות שלכם, הדרך הייחודית שלכם לייצר אינטרקציה עם העולם. בנוסף שימו לב מה מושך את תשומת ליבכם, מה הייתם רוצים ללמוד יותר, כאשר אתם מזהים מה באמת מעניין אתכם יש בכך כדי לסייע להגיע למטרות וזיהוי זה יאפשר לכם לעשות הסבת מקצוע בגיל 40 – לקריירה הנכונה שגם תצליח.

הסבת מקצוע בגיל 40+ : זהו קשיים עכבות וזיהוי פחדים

עוד בשלבי התכנון על הסבת מקצוע או שינוי מקצועי – יהיה זה מאוד טבעי לחוש פחד וחוסר וודאות כיצד כל החיים הולכים להשתנות. ברור גם שעם כל שינוי באות מהמורות ומכשולים ואתגרים, אמונות נגטיביות, זהו אמונות שליליות לגבי עצמכם ולגבי היכולות שלכם. קבלו את המחשבות הנגטיביות הללו וזכרו שהן חלק מהתהליך של שינוי כיוון מקצועי בגיל 40 או 50.

הסבת מקצוע בגיל 40 + : מחקר הזדמנויות

נסו להיזכר בחלומות הקריירה הישנים שלכם כשהייתם נערים או אחרי צבא כדי לנסות להיזכר מה באמת חשוב לכם, מה גורם לכם לתחושת סיפוק והנאה. העיזו לחלום ולהבהיר את החזון. תנו לעצמכם רשות ללכת אחר התשוקה לאן שהיא תוביל אתכם, צרו תוכנית כיצד תגיעו למטרות שלכם, התייחסו לנושא ברצינות כמו שהייתם מתייחסים לתוכנית עסקית, חקרו מסלולי קריירה שונים שמעניינים אתכם והצעות עבודה זמינות מתאימות, דרוש אומץ גדול ללכת בעקבות החלום בלי לדעת לאן הוא יוביל אתכם אבל זכרו את המשפט של מרק טווין - על ערש דווי אנחנו מתחרטים על דברים שלא עשינו,  לא על מה שעשינו.

הסבת מקצוע בגיל 40 + : מה גורם לאנשים לוותר על החלום שלהם?

להלן מספר סיבות שגורמות לאנשים לוותר על הגשמת חלומות הקריירה שלהם.  תמיד יהיה אנשים במעגל הקרוב אליכם שפחות יתמכו בכוונה שלכם לעשות שינוי מקצועי, שאלו את עצמכם למי אתם מעניקים יותר כבוד לחלומות שלכם או לאלו שבסביבתכם.

אבל אם אלך אחרי החלום שלי בקריירה ההפסד יעלה על הרווח

זה נכון שלעשות הסבה מקצועית בגיל 40  ולהגשים חלום בנושא של הסבה מקצועית זו עבודה קשה, נדרשת התמדה, אומץ והרבה מאוד אנרגיה, הדרך הקלה עם מינימום מהמורות בדרך היא להופיע כל בוקר לעבודה הישנה שלכם. אבל איזה מחיר זה גובה מן הנשמה? ואיזה רווח לנשמה יהיה לקום בבוקר עם שמחה לדעת שאתם הולכים להטביע חותם שרק אתם יכולים. חלומות מעניקים לחיים כיוון. ואיתו מגיעה גם שמחה. חדוות חיים. שקללו מה יותר חשוב לכם.

הסבת מקצוע בגיל 40 + : איך להתמודד עם המחשבה ששינוי המקצוע אינו ריאלי?

הרבה פעמים אנשים אומרים לעצמם שהחלומות שלהם לא ריאלים ולא ישימים ואין להם היתכנות ממשית רק בגלל שמה שנדרש מהם זה לצאת מגבולות הנוחות. האם המלה 'ריאלי' מצטמצמת רק לעבודה בין תשע לחמש בבוקר? אותה קריירה שנתקעתם בה כבר שנים אפילו שהיא כבר לא מתאימה לערכים שלכם, לצרכים שלכם? בדרך כלל אנשים שמשתמשים הרבה בביטוי "החלום שלי לא ריאליסטי" הם אנשים חסרי ביטחון שמטילים ספק ביכולות שלהם וחותמים את האמירה "כנראה שזה לא היה צריך לקרות" - מבלי שהם אפילו ניסו. מה שיפה בהסבת מקצוע בגיל 40 50 או בכל גיל אחרי - הוא שאתה מגלה תוך כדי תנועה מהם ערכי הליבה שלך, מה חשוב לך, פתאום דברים שהיו חשובים בעבר כמו לטפס בהיררכיה הארגונית, לקבל שכר יותר גבוה, להתקדם ולעשות יותר כסף הם כבר לא ממש בסדר העדיפויות שלך.

איך לעשות הסבת מקצוע בגיל 40 כשאין לך מספיק כסף לזה?

את הקושיה הזו שומעים יותר במיוחד על רקע תקופות משבר כלכלי אבל בחיים בכלל אין בטוחות, לעולם נפחד מן הלא ידוע, לעולם נפחד מלשחרר, לאבד, להחמיץ, יוקרה, סטטוס, הכנסה -אבל איזה ערך יש לכל אלו אם אתה לא מאושר בעבודה הנוכחית? אחת הדרכים להתגבר על הפחד היא לבצע את השינוי בצורה מתונה והדרגתית, אם אין לכם מספיק חסכונות כדי לעזוב מקום עבודה ולהתחיל הסבה מקצועית בגיל 40 תצטרכו לעשות את שני הדברים במקביל.

הסבת מקצוע בגיל 40 או 50: האם לא זקן מדי לזה?

להמציא את עצמך מחדש בקריירה היא עבודה שצריך לעשות באופן מודע. זה קשה בגלל שאתה צריך לשבת עם עצמך ולקבוע תיעדוף של ערכים יעדים ומטרות, לקבל המון החלטות בצמתים הללו. הדבר שהכי נדרש כשעושים הסבת מקצוע בגילאי 40 או 50 הוא מה שנקרא באנגלית "ליפ אופ טרסט", קפיצת אמון. זהו אחד השיעורים הקשים ביותר לאנשים שנמצאים במקום עבודה בטוח. אם החלום של שינוי כיוון מקצועי כשלעצמו נראה גם גדול מדי ובלתי מושג, מה שצריך לעשות זה לנסות ולזהות צעד אחד או שניים שיוביל אותך בכיוון הנכון, בהסבת מקצוע בגיל 40 או 50 – שווה לחקוק על לוח לבכם את  המשפט של הלל הזקן – 'ואם לא עכשיו אימתי ?'