דרכים יצירתיות לקבל החזרי מס לשכירים: זכאויות שלא ידעתם עליהן

החזר מס הכנסה לשכירים: סעיפים קטנים בחוק שלא מוכרים לשכיר, מאפשרים לו לקבל החזרי מס הכנסה גדולים בסוף השנה. מה עליכם לדעת?

שכירים רבים לא מודעים לכך שבסוף השנה מגיע להם לקבל כסף גדול ממס הכנסה- אלו הוצאות מיוחדות שהיו לכם מזכים אתכם בהחזר מס לשכירים ואיך עושים את התהליך בקלות? רואה חשבון גיא זהר משתף:

החזרי מס לשכירים בגין הוצאות בעבודה ונסיעות לחו"ל

אדם שעובד בחברת הייטק או בכל חברה אחרת לעיתים נדרש לנסוע לחו"ל. המעסיק משלם את הטיסה והמלון אך לא תמיד משלם על  ימי השהייה. עובד כזה יכול למעשה לנכות את הוצאות ימי השהייה בחו"ל (למשל הוצאות על אוכל ומסעדות) מהמס על המשכורת שלו לפי תקרת אש"ל המותרת בחוק.

החזרי מס לשכירים: מהי התקרה היומית בגין הוצאות אשל בחו"ל?

עד 125 דולר ליום כאשר במדינות מסוימות שבהן השכיר שהה יש אף 25% תוספת לתקרה זו. זה נכון לגבי מדינות כמו אוסטריה אוסטרליה איטליה, רוב מדינות אירופה, טיוואן יפן איסלנד אירלנד ועוד.

החזרי מס לשכירים: איך מקבלים את ההחזר?

עובד זה צריך להגיש דו"ח בסוף השנה עם טפסי 106 לכל שנה שבה הוא שהה בחו"ל בגין העבודה. לטפסי ה106 יש לצרף נספח עם הסכומים על הוצאות שהייתו בחו"ל.

החזרי מס לשכירים: האם יש לצרף קבלות לדו"ח בקשת החזר המס?

לא. אין צורך ומספיק לציין את סכומי ההוצאות. יחד עם זאת אני מציע לעובד לשמור אותם אצלו למקרה של ביקורת שתגיע מרשויות המס.

החזרי מס לשכירים: האם על שכיר כזה חובה להגיש בסוף השנה דוח מקוון או דוח רגיל כתוב?

תלוי מהן הכנסותיו ממשכורת. מעל גובה מסוים במשכורת – יש להגיש דוח מקוון.

החזרי מס לשכירים: על הוצאות של השתלמות מקצועית

האם יש סעיפים נוספים של זכאות להחזר מס הכנסה לשכיר?

כן. שכיר שהיתה לו הוצאה על השתלמות מקצועית והוא יוצא אליה על חשבונות למשל כי מקום העבודה לא מוכן להשתתף בעלויות – ראשי להגיש בגין ההשתלמות הזו בקשה להחזרי מס שכיר. למשל - עובד בחברת פנסיה שיוצא לקורס אקטואריה על חשבונו – יוכל לקבל עליו החזר ממס הכנסה בסוף השנה. לחילופין אדריכל שכיר שעושה על חשבונו מנוי למגזין אדריכלות יוקרתי בחו"ל כדי לשמר רמה מקצועית – יוכל לבקש כשכיר  החזר כספי ממס הכנסה

החזרי מס לשכירים על תרומות

לא רק עצמאים ובעלי עסקים יכולים להזדכות על תרומות באמצעות החזרי מס הכנסה אלא גם שכירים. לא הרבה מודעים לכך. גם שכירים שתורמים כסף לארגוני צדקה או עמותות יכולים לקזז הוצאות של התרומה ולקבל החזר מס בסוף השנה.

החזר מס לשכירים על הפקדה לקופת גמל ולפנסיה

שכירים גם לא מודעים ליכולותיהם  להפקיד פנסיה באופן עצמאי בסכומים שהם מעבר למה שמפקיד המעסיק עבורם. מדובר בסכום שהינו עד התקרה הקבועה בחוק. על הפקדה עצמאית כזו לפנסיה השכיר זכאי להחזר מס.

הרבה שכירים נמנעים מלבקש החזרי מס הכנסה בגלל חרדה

החזרי מס לשכירים: מדוע שכירים לא משתמשים בזכותם לקבל החזרי מס ממס הכנסה?

לא כולם יודעים את דקויות החוק, ואלו שלעיתים כן מודעים לזכאותם חוששים שלא בצדק להיכנס לרדאר של רשויות המס, להתעסק עם מילוי דוחו"ת מקוונים ולהסתבך.

מה אתה אומר לשכירים שמוותרים על זכאות להחזר מס?

בדוחות של בקשה להחזרי מס לשכירים הפחד הוא כביכול מפתיחת תיק. אני אומר לשכיר כזה שגם כך ממילא יש לו תיק במס הכנסה- שהרי הרשויות מדווחות מדי חודש על הכנסותיו. עם זאת כל עוד כל עוד הוא לא מסווג בתיק מס הכנסה כעצמאי – אין לו מה לדאוג מכאבי ראש של דיונים והצהרות הון כל עוד הכל חוקי ומסודר

החזר מס רטרואקטיבי לשכירים

מה קורה עם שכיר שקורא עכשיו את דבריך ומגלה שלאורך השנים האחרונות הוא היה זכאי להחזרי מס הכנסה למשל על הוצאות בגין עבודה, שהיה בחו"ל, הפקדה עצמאית לקופת פנסיה או קורסים של השתלמות שהוא מימן מכיסו. האם זה אבוד לו או שניתן לקבל החזר רטרואקטיבי על מס הכנסה לשכירים?

ניתן לקבל החזר מס לשכירים עד 7 שנים לאחור (כשמדובר בשכירים). יש במקרה כזה להגיש דוח על כל שנה שמבקשים עליה החזר מס בצירוף טופס 106. החזר המס בפועל נושא  ריבית והפרשי והצמדה בשיעורים של כ 3% לשנה.

המידע באדיבות רו"ח גיא זהר ממשרד זוהר רואי חשבון העוסק בראיית חשבון וליווי עסקי לעסקים קטנים.

דוא"ל cpazohar@gmail.com