חיפוש עבודה דרך פייסבוק: יותר מזיק ממועיל!

חיפוש עבודה דרך פייסבוק: איך להיזהר בפרסום פוסטים ברשתות החברתיות כדי לא לסגור לעצמכם דלתות במקומות עבודה נחשקים ולמה פרסום פוסט ב"פרטי" לא שומר על הקריירה?

פייסבוק הפך לסגנון חיים, מקום להראות בו נוכחות, לשתף, ללמוד וגם "להציץ" על חיים של אחרים. אבל גם אם בדרך כלל אתם משתמשים בפייסבוק באופן פרודוקטיבי ולמען למטרות שמקדמות אתכם- עדיין שורות ומילים שפיזרתם שם בעבר באופן הכי טבעי עלולות להשפיע על הקריירה ואפילו לגרום לכם להיות מפוטרים.

חיפוש עבודה דרך פייסבוק ודרך רשתות חברתיות כמו לינקדין: הנקודה העיוורת שמחרבת לכם את הקריירה

אתרי רשתות חברתיות עשויים להתגלות כנכס עצום בתהליכי חיפוש עבודה, במיוחד רשתות כמו לינקדין שתוכננו לנטוורקינג מקצועי. רשת זו אכן עשויה להוות רכיב מאד חשוב באסטרטגיית חיפוש העבודה שלך. לא בכדי סביב הנושא הזה קמו מומחים וחברות ייעוץ שמסבירים כיצד למקסם את הפיצ'רים השונים בלינקדין ובפייסבוק כדי לצוד עבודה מהחלומות -  ולנצל את הרשת החברתית לטובתך. היתרונות הם שאתה יכול לבוא במגע עם חברים, לבטא את עצמך ולשתף את העולם בצד היצירתי שלך. אבל מה לגבי הצד הפחות מואר של נוכחותך בפייסבוק?

חיפוש עבודה דרך פייסבוק : מכשיל ולא תמיד מקדם

זה יכול לנוע מאמירות תמימות כמו למשל לנדב מידע על החיים האישיים שלך ולהעלות תמונות לא הולמות, דרך הפצת רכילות ושמועות מסדרון מן הארגון וכלה בהערות נגטיביות על החברה או על ג'וב שבו אתה מועסק

 מנהלי גיוס עובדים מרגלים אחריכם בפייסבוק

הרבה מאד מנהלי הגיוס בחברות גדולות אומרים כי הם דוחים מועמדים בגלל מידע שהם מצאו עליו באינטרנט, בעיקר ברשתות חברתיות. יתר על כן- גם החברים של המועמד בפייסבוק מספקים למעסיק לעתיד אינפורמציה קריטית על סגנון החיים שלו.

חיפוש עבודה דרך פייסבוק: אתם חושפים גם סגנון, שפה, התבטאויות, ואפילו דעות פוליטיות שלא מיטיבים בהכרח עם מציאת עבודה

מועמדים שמתבטאים בשפה לא ראויה או מעלים תמונות לא ראויות- גם אם הן הסטוריות מציירים עליכם תדמית בעיני המעסיק הבא. כדאי שתפנימו כי יותר ויותר חברות משתמשות ברשתות חברתיות כחלק מן הפרוטוקול הרשמי בתהליך סינון העובדים, כחלק מבדיקת הרקע של המועמד- עוד הרבה לפני זימונו לראיון עבודה.  לעיתים קרובות הם מוצאים שם תכנים שמשנים את דעתם ב- 180 מעלות מן התדמית שעלתה ממסמך קורות החיים.

ואם אני מגדיר את המידע האישי ואת הפוסטים כ"פרטי"?

הקונספט של רשתות חברתיות כמכשיר לפיתוח קריירה הוא אדיר אבל בקצה השני צריך לזכור שאין לך שליטה על "מי יראה מה" בפרופיל שלך. גם אם אתה מגדיר את התכנים  כ"פרייבט" עדיין אתה לא מכוסה הרמטית.

חיפוש עבודה דרך פייסבוק: אלו אמצעי זהירות כדאי לנקוט לפני שמפרסמים פוסטים בפייסבוק?

אמצעי זהירות ראשון:  הגדירו את ההגדרות הפרטיות ל"חברים בלבד".  זהו הצעד הראשון שכדאי לכם לעשות כאשר אתם מחפשים עבודה. בפייסבוק קיימות מספר אופציות כיצד להגביל את האינפורמציה שאנשים אחרים רואים שכדאי לנצל אותן. היופי בפייסבוק שניתן להגדיל גם את קהל היעד שיראה את הפוסטים וגם את אופי הפוסטים, למשל להגדיר שרק פוסטים ללא התמונות שאתה מעלה יהיו ציבוריות.  המגוון הרחב של אופציות הפרטיות נמצאות תחת הקישור חשבון כאשר אתם נכנסים לפייסבוק. אם יש לך משהו שעלול להיתפס כסוטה מהקונצנזוס, כקיצוני או כשנוי במחלוקת – מוטב שלא תעלה בכלל.

חיפוש עבודה דרך פייסבוק: כל אינפורמציה שלא היית רוצה שתיחשף ברבים אל תעלה

תמונות לעומת זאת מסתובבות ברשת ויהיה לך בעיה רצינית להיפטר מהן. אם העלת תמונה ממסיבה פרועה שבה אתם וחבריך בגילופין- אתה עלול לגלות שזה איכשהוא מגיע למגייסת במקום העבודה החדש והיא תפסול אותך על הסף בגלל הבדלי תרבות וסגנון חיים.  גם אם אתה מעלה לפייסבוק תכנים באופן דיפרנציאלי ורק לאנשים שאתה בוטח בהם,  אתה עדיין לא מוגן מפני דליפות לאינדקס של גוגל (דרך חברים של חברים של חברים).  לכן ההמלצה הטובה ביותר היא:  מה שאתה לא רוצה שייחשף ברבים – אל תעלה לפייסבוק. אם יש ספק אין ספק. כשאתה הולך להתקלח ולא רוצה שיראו אותך במערומיך – אתה סוגר את החלון ושומר על צנעתך.

אבל אני לא רוצה לצנזר את עצמי ברשת החברתית

אם אתה ממש מוכרח להתבטא באופן חופשי ומבלי לצנזר את עצמך ועדיין אתה מתכנן העתיד לחפש עבודה דרך פייסבוק- הדרך היא להעלות שני פרופילים, אחד אישי ואחד מקצועי לצרכי איתור עבודה. את הפרופיל המקצועי תוחמים לדיונים בנושאים שנוגעים לענייני עבודה, כאלו נושאים שגם במקום עבודה היית חושף בפרהסיה. בפרופיל האישי משתמשים  בשם  אחר בו אתה מביע דעות מעלה תמונות באופן חופשי בלי לתת את הדעת על להיות פוליטיקלי קורקט.