יזמות אינטרנט ליזם מתחיל: מה מאפיין את המצליחנים?

יזמות אינטרנט למתחילים: הכנסה חודשית מיזמות אינטרנטית כמו שיווק שותפים למשל עשויה להגיע בקלות לחמש  ספרות בדולרים מרביתה מהכנסה פסיבית בתנאי- שעושים את זה נכון. איך מגיעים לזה?

והנה חדשות טובות למי ששואף לברוח ממרוץ העכברים ולפצוח בקריירה בעלת סגנון חיים חופשי:  דור אנשי העסקים של האינטרנט בעידן שאחרי יוסי ורדי כבר לא מסתמך על טכנולוגיות מהפכניות, הנפקות גיוסים והפקת תוכנות יש מאין. החדשנות שלהם הרבה יותר מתוחכמת ומתבטאת בנטילת מוצרים או  אתרים ואריזתם מחדש, שדרוג פוזיציות, וטכניקות שיווק סופר-יצירתיות שהפכו אותם לאייקונים למנטורים ולמומחי ייעוץ עסקי ביזמות אינטרנט -  כל אחד בתחומו. כל פוסט, לכל טוויט שהם משחררים לאויר נקרא בשקיקה ע"י עשרות אלפים בעולם והם מופגזים בפניות ובקשות להתייעצות.

יזמות אינטרנט למתחילים: מה מבדל את הגברים מן הנערים?

איזה שכיר לא חולם על בריחה ממרוץ העכברים? מן המטחנה היומיומית של 9-5 בקיוביקל, באויר המזגן, ותחת תאורת הניאון? מי מן השכירים לא מפנטז על הימלטות מן הבוס הרודן והדכאני? על חופש מהבוסית הביצ'ית שיושבת לו על הוריד ובודקת אותו כל דקה - עסקים באינטרנט במיוחד עסקי אפיליאייט מרקטינג, כך נדמה, הם הדרך הבדוקה לסגנון חיים חופשי. הדמיון הטיפוסי שיש להרבה מאד יזמים מתחילים נראה כך: אשקיע מאמץ בתשתית של אתרי תוכן, אבחר מוצרים עם צורך, אפרסם אותם באופן מותאם באמצעות אתר תוכן או בקמפיין הפרסום של גוגל (ppc)- וההכנסות יזרמו אלי באופן פסיבי מסביב לשעון: כשאני ישן, כשאני מבלה, וכשאני משתזף על החול בים. אחר הפנטזיה הזו נוהרים אלפים- רק כדי לגלות שיש להם נקודות עיוורות במהלך הדרך ושחסרים להם כמה רכיבים אישיותיים להוציא יזמות אינטרנט מן הכח אל הפועל.

רוצים לפצוח יזמות אינטרנט? הנה כמה טיפים, המלצות   ונקודות למחשבה:

אל תזרקו עבודה כשכירים מהר מדי:  עד שלא תתפרנסו מיזמות האינטרנט שלכם באופן שחורג הרבה מעבר לציפיות- לא מומלץ שתשליכו את העבודה הישנה והמעצבנת כשכירים. עסקי האינטרנט מאופיינים בהגדרתם בפלוקטואציות מאוד גבוהות ולוקח שנים להגיע למצב שבו חצי מן הכנסה היא על בסיס קבוע ומחצית ממנה תנודתית. טרנדים רגעיים הם לחם חוק בעסקי היזמות באינטרנט.

יזמות אינטרנט למתחילים: האם יש לכם אומץ להפסיד כסף?

יזמות אינטרנט פירושה ביצים קשות.  חולמים על קוויק מאני, כסף מהיר, כסף קל ? תשכחו מזה. מדובר בתהליך למידה של שנים ארוכות. למשל גרף הלמידה בתחום האפיליאייט (שיווק שותפים) נע לאורך שנים ודורש למידה מתמדת. אם החלטתם שאפיליאייט שיווק באינטרנט או יזמות אינטרנט זה מה שאתם שואפים אליו העזו לחלום והיו נכונים לסכן הרבה גם זמן גם כסף וגם אנרגיה.

יזמות אינטרנט למתחילים: האם אתם מסוגלים לחשוב כמו מנהלים ולא כמו יזמים?

האם יש לכם יכולת להיות מנהל ולא רק יזם? בעסקי אינטרנט קיים פיתוי עצום לעשות הכל לבד, גם לטפל ביוזביליטי (שימושיות) של האתר, גם בעיצוב, גם בתוכן, גם בקידום האתר במנועי החיפוש, גם במחקר מילות מפתח וגם בשיווק. ההתפזרות הזו מכרסמת ביכולת להפוך לתותח על בתחום. יש כח עצום בפוקוס ובאאוטסורסינג של העבודה לגורמים אחרים. אם אתם לא יכולים להעסיק עובדים, לכו על שיתופי פעולה ועסקאות בארטר למיניהן – אבל אל תעשו הכל לבד. מנהל יודע למנף את הזמן ולנהל אותו היטב. יזם- מתקשה במיומנויות הללו. וודאו שיש לכם כישורי ניהול זמן ואנרגיה לפני שאתם קופצים למים.

יזמות אינטרנט למתחילים: אל תיכנסו לזה אם  אין לכם סובלנות וקיבולת נפשית למפחי הנפש, לאכזבות וליאושים הקטנים במהלך הדרך

נפילות כשלים ומצבי יאוש מקבלים פנים קשות יותר כשמדובר בעסקי שיווק או יזמות אינטרנט. למה? כיון שבתחום הזה הכל מדיד במספרים. גוגל אנליטיקס מציע לכך בכל רגע נתון מדדים ויחסי המרה (היחס בין כמות הגולשים והמטרה שהצבת באתר), כך גם תוכנות סטטיסטיקה אחרות. למעשה כל רגע חדש שבו אתה בודק את הנתונים הוא פוטנציאל לייאוש ולנפילת פנים. איך אתם מגיבים למצבים כגון אלו? האם במיינדסט של fight  (אנצח ויהי מה) או במיינדסט של flight  - אם אתם נוטים לכיוון האחרון – יזמות אינטרנט אינה בשבילכם.

יזמות אינטרנט משמעותה הרבה מאד בדידות

הבדידות של יזם האינטרנט לא מתבטאת רק במאבק מול כשלים ונפילות אלא גם במצבי ה high   - אותן נקודות זמן שבהן אין לכם עם מי לחגוג הצלחות כיון שאף אחד מסביבכם לא מבין את השפה שבה אתם מדברים. מומלץ לפיכך להקיף את עצמכם באנשי אפיליאייט או יזמי אינטרנט מצליחים אחרים,  גם כדי להחליף ידע ורשמים וגם כדי שיהיה לכם עם "מי לדבר" ולשתף.

יזמות אינטרנט למתחילים: איך להפוך קש לזהב?

לתותח שיווק שותפים באינטרנט יש מיינדסט של אלכימאי. הוא למעשה נהנה מהפיכת תבשיל שהקדיח למטעמים.  כלומר: יודע ליטול נתונים ססטיסטיים של כשלונות ולגזור מהם מסקנות אופרטיביות שיובילו לנסיקת הקמפיין שלו. לא כל אחד כשיר מספיק מבחינה אמוציונלית לנבור בנתוני הכשלונות. למעשה 90% מן האנשים בורחים מנתונים שמביאים להם מפח נפש חוזר. הלך הרוח של אייקון אינטרנט מצליח הפוך מכך- הוא מתעמק בכשלון לא משנה כמה הוא כואב, עושה לו רברס-אנג'ינירינג - ומפיק ממנו מרגליות.

יזמות אינטרנט למתחילים: קארמה רעה מול קארמה טובה

הרבה בעלי עסקים קטנים בתחום יזמות באינטרנט ומנהלי שיווק שותפים הבמקימים עסק מהבית מאמינים בעסקי אינטרנט שמושתתים על קארמה טובה כלומר עסקים שיש בהם תוכן או מוצר שמיטיב עם האנושות- לא שבעסקים שנבנים  על מצוקותיה או עסקים ברוח שמזיקה (הימורים למשל). מרחב האינטרנט גדוש בהזדמנויות להיטיב, לספק תוכן שימושי שמקדם ומטפח אנשים. זהו נישה עם צורך כזה. אל תלכו למקומות הרעים. צפוף שם.