מחפש עבודה בצפון? כך תמצא מהר עבודה טובה

מחפש עבודה בצפון?  מה כדאי לכם להבליט בתהליך חיפוש העבודהכך מוצאים משרה שמתאימה לכישוריך בצפון הארץ!

הם רוצים להתפרנס מהמקום שהם חיים בו ולא לנסוע שעתיים לכל כיוון והם מתוסכלים שאין להם די מקורות תעסוקה פוטנציאליים בסיסת מגוריהם. מהו מסע הייסורים של מחפשי עבודה בפריפריה ואיך יוצאים מזה?

מה עובר על מועמדים מחפשי עבודה בצפון?

הם מבינים שהם יצטרכו לחיות על הקו ולשרוף שעות נוספות. הם מנסים לשכנע את המעסיקים לעשות במרכז לעשות חלק של העבודה מן הבית ולא תמיד מצליחים.  ההתפשרות לעיתים על עבודה במדינת תל אביב קשורה לכך שמחפשי העבודה בצפון יודעים שכדי לגדול להתפתח ליהנות מאופקי קידום – סיכוייהם בצפון נמוכים.

לימוד עצמי: גלגלו את הוצאות ההכשרה הראשונית עליכם

הבליטו יכולת לימוד עצמית, ואת היכולת לעבור לעשות לעצמכם הכשרה מקצועית. לא תמיד תהיה התאמה מלאה בתנאי הסף ומעסיקים מסתייגים מלקחת על עצמם את העלות של הכשרת עובד. אם זה המצב בקשו מן המעסיק הנחיות ללימוד עצמי. למשל אם מדןובר בבית תוכנה בקשו מהמעסיק "תו לי משימה, תנו לי תרגיל תוכנה ואתמודד איתו לבד". אם תראו לו שבמשך חודש חודשיים הבאתם את עצמכם לרמה שחוסכת את ההכשרה המקצועית לפירמה- אתם כבר עם רגל בדלת

מחפש עבודה בצפון:  השלם את  ה"דלתא"

מפו את הארגונים בצפון שיכולים להתאים לכם והראו נכונות להתאים את עצמכם ולהשלים חסרים. אם למשל חסר לכם ידע במבחני ההסמכה של מקרוסופט - קנו השכלה וכלים באופן במאמץ עצמאי.

הבליטו ידע ייחודי ספציפי נדיר

לדידם של המעסיקים גם הצפוניים וגם ההתל אביביים היצע המועמדים מספיק גדול. הם יהיו מוכנים לשמוע מכם רק רק אם אתם שפיצים, תותחי על שמתאימים לדרישות המשרה ככפפה, ורק אם הוא המעסיק מחפש למשרה הזאת מועמד ולא מוצא לה במשך חודשים.

מחפש עבודה בצפון? הבלט ותק תעסוקתי ועומק מקצועי

אנשי הייטק בצפון מתזזים הרבה פחות מעמיתיהם התל אביביים - כתוצא מכך בסיס הידע שלהם פחות רחב (הם מסתובבים פחות בארגונים מגוונים) אבל הוא גם פחות שטחיץ אבל לעובדים בצפון יש  ידע ורטיקלי עמוק שנצבר לאורך שנים. הדגישו את הסגולה הזו בתהליכי חיפוש העבודה ובראיונות- כיון שהיא הופכת חשובה יותר למעסיקים.

מהו היתרון של מעסיקים בצפון מעבר לקרבה הגיאוגרפית?

 אם הוא כבר מצאת עבודה בצפון (יש גם חברות היטק בנהריה וליד הכנרת) תיהנו מגמישות יחסית בתנאי הסף. בשעה שחברות באזור המרכז מדקדקות דקדוקי עניות על דרישות המשרה ולא מתפשרות על "קצה של יוד" – המעסיקים בצפון יהיו פחות קשים בנושא. אין למשל אין לכם ידע באותו פרוטוקול תקשורת ספציפי שאיתו הפירמה במרכז   עובדת הרי שהמעסיק בצפון יהיה הרבה יותר גמיש. בגלל דלילות האוכלוסיה בגליל גם הוא יחסית סובל ממוצקה של היעדר עובדים מיומנים.

מחפש עבודה בצפון, מהן רמות שכר שתקבל

מחפשי עבודה בצפון מגיעים כמעט תמיד מעמדת מיקוח נחותה ומגלים נכונות לקבל משכורות יותר נמוכות. על אותה משרה מעסיק יציע משכורת הרבה יותר גבוהה למועמד במרכז לעומת מועמד לעבודה בצפון. לאותו בוגר הייטק - הפירמה בסניף הצפוני תעניק לה משכורת של 11 אלף שקל, בלבד כאשר על אותה משרה בסניף במרכז השכר יעמוד על 14 אלף שקלים ברוטו.

למה משלמים פחות על עבודה בצפון?

בעיקר בגלל המועמדים עצמם לעבודה בצפון שהשלימו בהכנעה עם העדר העבודה ומראש מוכרים את עצמם בזול. האמירה שאני שומעת מהם היא על ההתחלה. אני מצפה לשכר של 25 אלף שקל ברוטו בצפון אבל אם אמצא עבודה בצפון או עבודה בדרום (על פי אזור המגורים) אסתפק ב-18 אלף שקל ברוטו. אגב כיוון שיוקר המחיה בצפון ובדרום נמוכים יותר בהיבט של שכר דירה לפחות המעסיקים רותמים את העובדה הזו לטובת האינטרסים שלהם.