מיטל אמיר ולנר, יועצת עסקית פיננסית

מיטל אמיר ולנר, יועצת עסקית פיננסית

ריאליזם

להיות ריאליסט ומחובר למה שאתה רואה בשטח הוא מפתח מרכזי בהצלחה. בעולם העסקי יש הרבה סימני דרך גם להזדמנויות וגם למהמורות וכדי להצליח אתה חייב לשים לב אליהם ולהיות במצב של קבלת החלטות תמידית ומשתנה בהתאם לאיתותים מהמציאות. יש יזמים שהמציאות מחייבת אותם לעצור ולסגור את העסק אבל הם לא רוצים לשמוע כי זה מחייב אותם לקבל החלטה ולהכריע, ומנגד יזמים זהירים מדי שלא רוצים לראות את ההזדמנויות ולקבל החלטה בהתאם. קבלת ההחלטות במרחב העסקי היא דינמית כי היעדים משתנים כל הזמן אבל כדי להצליח נדרשת גישה ריאליסטית וחיבור למה שקורה מסביב ואצלך בפנים .

עצה עסקית ניהולית שקיבלתי והולכת איתי עד היום: 

להיכנס מדי יום  לחשבון הבנק ולראות מה קורה  שם. זו עצה שטובה לכל אדם ובפרט לבעלי עסקים. הנתונים בחשבון יחברו אותך למציאות. גישת הבת יענה ("אם אני לא יודע, אזי זה זה לא קורה") לא מובילה למקומות טובים

טיפ שימושי לכתיבת תוכנית עסקית: 

לקחת תמחור ריאלי בעת הכנת התוכנית העסקית כשהדגש הוא על ה"ריאלי". יזם שאומר "מה הבעיה? אני קונה ב X  ומוכר בX+30% בלי בעיות" לא לוקח בחשבון פקטורים כמו עונתיות של השוק, מוצרים שמתיישנים, שיבושים ותקלות אחרות בדרך. המשמעות לגבי התוכנית העסקית היא להיות קצת פסימיים בתמחור- ואז תהיה יותר קרוב לריאזלים. במילים אחרות: להסתכל למספרים בעיניים- ולא לשקר לעצמך. לאחר כביבת התוכנית העסקית תן לעוד 3 אנשים לקרוא אותה ולחוות עליה דעה כי כל אחד יראה בה נקודות שאתה לא רואה מעצם היותך קשור רגשית לרעיון העסקי.

איך לבחור יועץ עסקי? קריטריונים לבחירת יועץ: 
  • מעבר לשאלת ה"איך בוחרים יועץ עסקי"- הייתי מתמקדת בסוגיה של מתי לקחת יועץ עסקי וליתר דיוק "מתי לא". מומלצת להיעזר ביועץ עסקי  דווקא בתחילת הדרך כשיש עוד יש לך זמן ויכולות, ולא בדקה ה90 או רק במצבים של כיבוי שריפות כי זה לפעמים זה מאוחר מדי. טיימינג נוסף לנטילת יועץ עסקי ההוא בזמנים של נקודות מפנה בחיי העסק. בצמתים כאלו כמו לפני פתיחת עסק, צמיחה או שינוי כיוון יועץ עסקי עוזר בין השאר לבחון  כדאיות כלכלית. ליזמים ובעלי עסקים אין לרוב את הידע וניסיון לבחון את כל הפרמטרים העסקיים לבד.
  • אשר לסוגיית הבחירה של יועץ עסקי יש לבחון את ההשכלה ואת הנסיון של היועץ. ההשכלה הספיציפית של איש המקצוע מאד קריטית. למשל אם יועץ עסקי יושב איתך הלקוח על סוגיות של תמחור - וודא שהוא אכן יודע ולא מנחש.  אם הצורך שלך ממוקד בפיננסים, קח יועץ שבאמת יש לו השכלה ראויה וניסיון בתחום. ברור לגמרי שיועץ עסקי שלמד במשך שנה שלמה קורס תמחור בן  6 שעות שבועיות - לא דומה לאדם שלמד קורס מזורז של ייעוץ פיננסי כללי. ליועץ הראשון יש את העומק את הכלים ואת השיטות לסייע לך בתמחור אופטימלי 

הכשרה מקצועית: 
תואר ראשון בכלכלה, תואר שני במשפטים
שירותי מפתח: 
פיננסים
ליווי עסקים קטנים
ניסיון בענפי תעשייה: 
מזון ומסעדות
הייטק, טכנולוגיה, חברות הזנק (סטארטפ)
עיצוב
תיירות
ספורט
בריאות ואיכות חיים
קמעונאות
בנייה ונדל"ן
בעלי מקצועות חופשיים
רכב ומוסכים
אופנה ביגוד והנעלה
תעשייה