בחירת מקצוע לפי מקצועות עתיד - מה כדאי ללמוד היום?

כולנו יודעים היכן נמצאות היום המשרות החמות: ניהול סיכונים, קוד פתוח, נישות ייחודיות בהייטק שבהן קיים מחסור בעובדים מיומנים, מומחים לאנרגיה חלופית, מהנדסי התפלת מים, מהנדסי קרקע ועוד .אבל היכן יהיו המקצועות הללו תוך עשור או שניים מהיום? מומחי הכוון תעסוקתי יגידו לכם להתכונן כבר עכשיו. האם תהיו מוכנים מבחינה תעסוקתית בעוד כעשור? מהם מקצועות העתיד: מקצועות שצפויים להיות "להיט" תוך עשור

מקצוע עתיד: יועץ גנטי

מדעי הגנטיקה הולכים ומשתכללים כאשר כבר היום יודעת הרפואה המודרנית להריץ בדיקות ומבחנים שינבאו סימנים מקדימים למחלות. הג'וב של יועץ גנטי הוא לסייע למשפחות לקבל החלטות מושכלות יותר לגבי תכנון העמדת צאצאים עתידיים. בארה"ב נכון להיום פועלים כ-2,000 יועצים גנטיים מוכרים אבל ככל שהטכנולוגיה תשתפר ותשתכלל כך היא גם תהפוך ליותר נפוצה ואיתה יגיע הצורך ההולך וגובר לפרופסיה הזו של יועצים גנטיים.

מומחי ביואינפורמטיקה / ביואינפורמטיקאים

ככל שהמחקר והפיתוח בנושאי ביולוגיה מולקולרית וחקר הגנום יתחזקו עם השנים - קהילת המדע תזדקק ליותר ויותר מומחי ביואינפורמטיקה ( ביואינפורמטיקאים). תפקידם של אלו יהיה למפות, לנתח, לייצר מודלים תלת ממדיים ל-DNA, ולהשוות מבנים חלבוניים כדי לייצר הבנה וטיפול טוב יותר בטיפולים ואבחונים גנטייים בעתיד.

מקצועות העתיד: חוקרי תאי גזע

המחקר בתאי גזע מעורר התייחסות אמבילנטית בציבור. מיומו הראשון חקר תאי גזע לווה במאבקים שנוגעים לסוגיות אתיות לא מבוטלות. אבל, היום כאשר אנשי המדע מצאו דרכים אלטרנטיביות לתאי גזע עובריים דרך תאי גזע בוגרים משליית האם – הקרבות האתיים והסערות סביב הנושא הזה- צפויים לדעוך. אם המגמה הזו תתחזק – הרי שלעולם יידרשו יותר ויותר חוקרים כדי לפתח פתרונות רפואיים בתחום תאי הגזע למחלות ניווניות ואוטואימוניות כמו סוכרת  פרקינסון אלצהיימר ודמנציה.

מקצועות העתיד: מסז'יסטים

יש מי שסבור למקצועות העיסוי הרפואי תהיה עדנה בעולם העתידי שכולו מבוסס על מתח ולחץ נפשי הולך וגובר. כבר היום אוכלוסיית הערים הולכת ונעשית צפופה יותר, המתח הנפשי (ברמה האישית גם ברמה העסקית) הולך ומתגבר וכך ככל שרמת החיים בעיר תגבר – החיים גם ייעשו ותר דחוסים. בעידן כזה צפוי להתרחש "בום" בתרפיות המסאז' למיניהן והכיוון יהיה ממקום של "לישת בשר" גרידא שהיא נעימה ומפנקת לכיוון הרפואי יותר שנשען על מתודולוגיות ריפוי מתרבויות אחרות: שיאצו, מסאג' תאילנדי, לומי לומי, אבנים חמות, הידרותרפיה (ווטסו) ועוד.

מקצועות העתיד: סיעוד

כבר היום קיים במערב מחסור גדול מאד באנשי סיעוד (אחיות ואחים). המחסור הזה צפוי להחריף ככל שבני דור הבייבי-בומרס מזדקנים, וככל שתוחלת החיים תגדל. סיעוד הוא לא רק מקצוע שיהיה בחסר בבתי חולים אלא יעבור שינוי: אחים ואחיות שמטפלים במבוגרים בביתם – תהיה מגמה מקצועית שתתפוס תאוצה. אותם קשישים בני דור הבייבי-בומרס ימשיכו להתגורר בביתם בכבוד כאשר הם נעזרים במטפלים שלמדו סיעוד מקצועי.

מקצועות העתיד: מהנדסים למחשוב עננים (cloud computing)

  וורד פייסבוק, ג'ימייל הן כולן אפליקציות המבוססות על מחשוב עננים שבמסגרתו מאחסנים נתונים על שרתים רחוקים – כאשר הגישה לנתונים הללו נעשית מכל מחשב עם חיבור אינטרנט. מהנדסים בתחום הזה של מישוב עננים צפויים להיות מאד מבוקשים בטווח של עשור- כחלק מן הניסיון של התעשייה לחפש דרכים לקצץ בהוצאות, להגדיל שימושיות ולפשט תהליכים.

" מקצועות העתיד: מומחים לכתיבת פרוטוקולי תקשורת מהירה

האינטרנט הופך להיות מהיר משהיה בעבר, נכנסות כבר היום טכנולוגיות  שעד לפני מספר שנים היו מהירויות עצומות כאלו היו בבחינת מדע בדיוני- אבל זה לא אומר שהמהירות שם לא תלך ותגבר. ככל שיותר אנשים נכנסים לרשת וככל שיש יותר תעבורת נתונים על בסיס יומי כך תידרש יותר חדשנות כדי להעביר את הנתונים האלה בצורה אפקטיבית ומהירה יותר. בוגרי מדעי המחשב עם ידע בקרביים של האינטרנט יוכלו למצוא קריירה מתגמלת ככל שהם יקדמו ויפתחו פרוטוקולי תקשורת מהירים יותר.

מקצועות העתיד: חקלאות אורגנית פרמה-קלצ'ר

מזון אורגני כבר אינו נחלתם של אנשים שרוטים ומודעים סביבתית. התחום הפך להיות הרבה יותר פופולרי, ומחזיק בנתח שוק של 10% משוק המשקאות והמזון (פי 10 יחסית לאחיזת השוק שלו מלפני עשור). התווית 'אורגני' על מוצרי המזון שלנו הולכת להיות המיינסטרים מה שידחוף יותר חקלאים, יצרנים ומדענים לכיוון של חקר טכניקות בענף החקלאות האורגנית ושכלולן.

מקצועות העתיד: יועצים סביבתיים

הפסולת שמצטברת בפלנטה שלנו הולכת ונערמת. והיום שבו דיירי כדור הארץ יהיו חייבים לטפל באופן רציני ויסודי במדמנות (אותם שטחים עצומים שגדושים באשפה ופסולת לא אורגנית) – הולך ומתקרב. בהקשר כזה יידרשו יועצים עם רקע בביולוגיה או בכימיה כדי להביא רעיונות חדשניים לשולחן איך מפרקים  טונות של פסולת (ובעיקר פסולת דיגיטלית)  שכרגע שמאיימת על מקורות המים והקרקע של הפלניטה

גיאופיזיקאיים - מהנדסי קרקע

העבודה של גיאופיזקאי עוסק בנושאים כמו רעידות אדמה, אטמוספירה ותזוזת יבשות. חלק מהם מוצאים אמנם עבודה כפרופסורים באקדמיה וחלקם מועסקים בסוכנויות ממשלתיות לניבוי אתרים המועמדים לרעידות אדמה. אחרים עוסקים בתעשיית הכרייה, הנפט והגז. כשהם מנסים למפות כוחות מגנטים וסבירויות לאיתור מקורות טבעיים של גז ונפט. הידע המקצועי שלהם והמגמות בשוק – הולכים להפוך אותם למבוקשים יורת ויותר, והם ייתפסו בעוד כעשור כנכס בעל עוצמה בעולם העבודה.