עצמאי שעובד מהבית? כך תתבע עלויות משכנתא ממס הכנסה

הוצאות מוכרות עבודה מהבית: עצמאי שעובד מהבית? קרא כאן מדוע משכנתא היא הוצאה מוכרת לעצמאי שעובד מהבית. כנס ותבע כספי החזר מס על המשכנתא

האם אתה עצמאי שעובד מהבית? כדאי שתדע: יש לך זכויות מס מול מס הכנסה בהוצאות הריבית. לפרילנסרים שעושים עבודה מהבית ולעסקים קטנים שמחפשים שיטות לחסוך עלויות-כדאי להכיר נקודה שהם עיוורים אליה ברוב המקרים.

הוצאה מוכרת לעובד מהבית שלא ידעתם עליה

אחת הדרכים לצמצום עלויות של עוסק עצמאי  היא עבודה מהבית, כשחלק מהוצאות הדירה השוטפות, כמו חשמל, מסי ועד, ארנונה, מים וטלפון (לפי נוסחה שקבעו במס-הכנסה) נדרש על ידם כהוצאה מוכרת. בעלי עסק קטן שעובד מהבית,  יזמים קטנים שעושים עבודת פרילנס מהבית אינם יודעים, ששלטונות המס מתירים גם ניכוי של חלק יחסי מהוצאות הריבית הריאלית על משכנתא של הבית שבו פועל העסק.

משכנתא: הוצאה מוכרת למי שעושה עבודה מהבית

דווקא בשנים הראשונות למשכנתא, חלק נכבד בהחזר ההלוואה הוא ריבית, והכרה בחלק מהריבית כהוצאה עסקית, תגרום להצגת רווח נמוך יותר, ולמיסים מופחתים.

עבודה מהבית הוצאות מוכרות במשכנתא מה מותר לנכות?

להלן  המשמעות הכספית של ניכוי כזה: אם לדוגמה, אדם לקח משכנתא של כ-450,000 שקל) ל-20 שנה בריבית 6% לשנה, הריבית הריאלית בשנה ראשונה היא 26,670 שקל. בהנחה שיבקש להכיר ברבע מהוצאות הבית, הרי ש-6,667 שקל, יהיו הוצאה מוכרת, ואם ידרוש שליש, אז 8,890 שקל יהיו לצורך העניין הוצאה מוכרת.

ריבית על המשכנתא היא הוצאה מוכרת למי שעושה עבודה מהבית

מהו הנתח המוכר לניכוי?  היחס נקבע על פי מספר חדרי העסק לעומת יתרת החדרים בבית. רבים מהיזמים וממקימי עסק שעושים עבודה מהבית  לא מודעים לזכות ההכרה בריבית על המשכנתא כהוצאה מוכרת.

הוצאות מוכרות בעבודה מהבית: למה לא יודעים על החזר מס בגין  משכנתא?

ב-31/12/2003 פורסמה הוראת מיסוי מקרקעין, בנושא התרת הוצאות ריבית ריאלית בחישוב השבח ממכירת זכות במקרקעין, שהתירה בדרך האחורית את דרישת הריבית הריאלית כהוצאה בעסק שבו נעשית עבודה מהבית. במקרה זה הריבית ניתנת לניכוי באופן יחסי לחלקי הנכס המשמש בייצור הכנסה. הציבור אינו מודע לכך, כי עד פסיקה בביהמ"ש העליון, שגרמה להוצאת החוזר הנ"ל, לא ידעו שעמדת הנציבות היא להתיר חלק מהוצאות המשכנתא. דווקא בדלת האחורית, ובסעיף קטן וחבוי ניכוי ההוצאות על ריבית המשכנתאות נעשה אפשרי.

עבודה מהבית הוצאות מוכרות מהמשכנתא: אלו מסמכים לשמור לצורך הניכוי?

יש לשמור את האישור השנתי שמספק הבנק למשכנתאות, שבו מפורט סכום הריבית ששילם לווה בשנה החולפת. אם הנישום לא ידע הוא יוכל  לדרוש החזר רטרואקטיבי. אבל שימו לב:  ניתן להגיש בקשת תיקון דו"חות לאחור, במגבלת השנים "הפתוחות" (השנים שבהן שומת המס הסופית טרם נסגרה), תוך סיכון שהיא תעורר את אנשי המס להזמין את התיק לביקורת.