מתכנת קובול: למה זה מקצוע מבוקש למרות שהשפה כמעט נעלמה מן העולם?

האם מתכנת קובול הוא מקצוע מבוקש שמעסיק מוכן לשלם עליו שכר גבוה או שמא מדובר במקצוע עומד לעבור לגמרי מן העולם? למי כדאי לךהשקיע בלימוד שפת קובול וכמה מרוויח תוכניתן קובול?

בעולם הקריירה שם המשחק היום הוא להיות: בר-העסקה שכן כאשר המציאות התעסוקתית משתנה והמקצוע שלך נכחד אתה משול בעצם לאדם שפוטר. למרות שמדובר בשפת תכנות ישנה משנות ה80 עדיין יש מודעות בנוסח דרוש מתכנת קובול - ומעסיקים אף מוכנים לשלם לאדם מתאים בעל מיומנויות בשפת תוכנה זו שכר גבוה באופן יחסי ותנאים טובים. בנוסף - זמן איוש משרת מתכנת קובל היא קצרה באופן יחסי. למה?

מתכנתי COBOL – מקצוע שכמעט לגמרי נכחד מן העולם

שפות תכנות הן אופנה מתחלפת. קובול היא שפת תכנות עתיקה אבל עדיין משמשת תוכניתנים בעיקר במוסדות ציבוריים שעדיין מחזיקים מחשבי מיינפריים. בעיקר במוסדות פיננסיים כמו בנקים וחברות ביטוח, או בגופים כמו משרדי ממשלה, ביטוח לאומי ועוד. בפועל- אין הרבה ביקוש למתכנתי קובול-  אבל היצע המתכנתים בקובול גם הוא קטן מאד. מצב זה יוצר ביקושים למתכנת קובול בעל ידע עמוק בשפה- כדי לתחזק מערכות קיימות, לעשות התאמות  ולשנות  בהן קוד תוכנה על פי דרישה.

מתכנת קובול: מקצוע נדיר אבל מחוזר

באופן פרדוקסלי קשה למצוא תוכניתנים בשפה זו דווקא בגלל היותה ישנה– אבל בהדרגה מחלקות המחשוב גם של מוסדות ציבור זונחות ציוד ותוכנות ישנות לטובת כלים חדשים מה שמסביר את רמת הירידה בביקושים למתכנתים אלו. לכן- לא מומלץ להשקיע עכשיו בלימוד שפת תוכנה זו רק בגלל הנדירות שלה. אם אתה כבר מתכנת קובול- אתה מחזיק קלף חזק כי ההיצע של אנשים כמוך בשוק שואף לאפס.

מתכנת קובול : מהו האופק המקצועי?

כיון שהידע בשפה עדיין נדיר  מומלץ למתכנתי קובול  דווקא ללמוד את הדקויות של השפה  ולהפוך למומחים בעלי שם שקשה לוותר עליהם. את חיפוש העבודה בשפה הזו כדאי להם למקד בגופים ציבוריים כמו משרדי ממשלה ועיריות שעדיין מחפשים תוכניתי קובול טובים אבל  במקביל כדאי להם ללמוד כבר עכשיו את הכלים שנמצאים בחוד החנית הטכנולוגית למשל שפות תוכנה למובייל.  כאשר תוכניתן אוחז בחבל משני קצותיו (הכי ארכאי והכי חדיש) הוא הופך  למועמד זכיר וייחודי  ובעיני המגייסים הוא  נתפס כבעל  מינעד רחב של מיומנויות טכנולוגיות, מה שמקנה לו נקודות זכות על פני מתמודדים אחרים.

כמה מרוויח מתכנת קובול?

משכורת מתכנת קובול נעה בסביבות 22 אלף שקל לתוכניתן מנוסה בעל ותק של 5 שנים לפחות. השכלה של תואר אקדמי עוזרת גם היא לשפר את תנאי המיקוח.