צביקה סגל, יועץ עסקי

צביקה סגל, יועץ עסקי

עם אמונה בלבד אי אפשר להצליח

החיים כיזם או בעל עסק עצמאי כרוכים בעבודה קשה. אמונה, תשוקה והתלהבות מהרעיון שלך חשובים אבל הם לא מספיקים. להצלחה עסקית דרושים לצד ייעוץ עסקי טוב גם עבודה יסודית מסודרת מתוכננת צעד אחר צעד עם יסודות איתנים. אי אפשר להתחיל לבנות את הקומה השמינית כבר בהתחלה. כישראלים יש לנו נטייה לרוץ קדימה עם הרעיון, לרוץ ספר לחברה', למהר לפתוח תיק ברשויות מבלי לבוחן לעומק ובשיטתיות את הכדאיות הכלכלית של הרעיון ואז הם חוטפים את המכה של החיים שלהם. יזם גם צריך להכיר היטב את עצמו כאדם. לא לכל אחד ההרפתקה הזו מתאימה. ולכן כאשר מגיעים אלי לקוחות לפני פתיחת עסק חדש אני 'מפחיד' אותם בסיפורים על בעלי עסק שנכשלו. אם אחרי שעה שבה הם מתוודעים לסיכונים ועדיין הרעיון בוער להם בעצמות- אפשר לצאת לדרך. אגב ההמלצה שלי היא לקחת יועץ עסקי לפני פתיחת העסק עוד בשלב הרעיון. אחר כך קשה יותר לתקן והתוצאה היא לעיתים טלאי על טלאי.

עצה עסקית ניהולית שקיבלתי והולכת איתי עד היום: 

להקטין ככל שניתן את אי הודאות בסביבת הפעילות העסקית שלך. אי-ודאות היא גורם שלא ניתן להעלים אותו לחלוטין אבל אפשר לצמצם אותו למשל להגדיר תחום של פעילות עסקית וכן תחום עסקי נוסף שהוא "על יד" כדי להגדיל ערוצי הכנסה במקרה שההכנסות מהערוץ המרכזי פוחתות. כך למשל אם אתה נגר של פינות אוכל לבתים פרטיים- תפתח על אותו פס ייצור נישה נוספת של ספסלים לקק"ל.

טיפ שימושי לכתיבת תוכנית עסקית: 

תוכנית עסקית לא צריכה להיות ספר עב כרס כיון שמעודף ניירת נתונים וטבלאות אנשים הולכים לאיבוד ומתבלבלים בבחינת מרוב עצים לא רואים את היער. ההמלצה שלי היא לתמצת את התוכנית העסקית ולמקד אותה בעיקר סביב צפי מכירות וצפי הוצאות ברמת הפרטים הקטנים. כמו כן לכו על הצד הפסימי. אם אתה צופה בחודש הראשון 30 לקוחות תוריד את המספר לחצי ומזה תנכה עוד 10 אחוזים. אם אתה צופה 100 שקל הוצאות- תכפיל ותוסיף עוד 15%... רק אם עדיין אתה נשאר עם "פלוס" אפשר לצאת לדרך

איך לבחור יועץ עסקי? קריטריונים לבחירת יועץ: 

חפשו אדם שמתייחס אליכם כבני אדם על המכלול הנפשי שלכם ולא רק מתעסק בנתונים הטכניים וברמת מספרים בלבד. בתחום הזה יש הרבה פסיכולוגיה וחלק מהצלחת העסק יושבת על המרכיבים הנפשיים של היזם ועל עמידותו המנטלית מול משברים ומהמורות. יועץ עסקי טוב לא מתעלם גם מן הגורם האנושי וכשיש לו אינטגריטי הוא אפילו ינסה להניא אנשים עם מבנה נפשי לא מתאים מלהיכנס להרפתקה הזו.

יועץ עסקי טוב הוא סוג של מורה. מעין מורה דרך שמראה לך איך לצמוח ולגדול עם כלים ושיטות ניהול שלא מוכרים לך. על כן השפה שלו צריכה להיות דידקטית, בהירה ומובנת. אם הוא לא מדבר בגובה העיניים או אם הוא מדבר בשפה גבוהה ואקדמית מדי- כדאי לחפש איש מקצוע אחר.

הכשרה מקצועית: 
כלכלן, בוגר אוניברסיטת חיפה, מנהל כספים לשעבר בחברות תעשייה
שירותי מפתח: 
מכירות
שיווק
פיננסים
אסטרטגיה עסקית
תפעול
ניסיון בענפי תעשייה: 
מזון ומסעדות
הייטק, טכנולוגיה, חברות הזנק (סטארטפ)
בעלי מקצועות חופשיים
רכב ומוסכים