איך לצלוח ראיון עבודה טלפוני?

במיוחד בהייטק אבל לא רק בענף הזה- ראיון עבודה טלפוני הפך שכיח בעיקר במשרות הייטק. איך לתעל ראיון טלפוני לטובתכם ולהצליח בו? אלו שאלות נפוצות בראיון טלפוני? להלן כמה טיפים מעשיים שכדאי לתת עליהם את הדעת.

בעידן של גלובליזציה הרבה מאוד חברות מנסות לאתר מועמדים טובים שמרוחקים מהם גיאוגרפית  ולערוך את ראיון העבודה בטלפון או באמצעות סקייפ. אם אתם עומדים לעבור ראיון טלפוני כזה חשוב שתכירו המלצות שתעזורנה לכם להצליח בו.

שלחו מראש תמונה למראיין

תנו להם תמונות. ברגע שהראיון הטלפוני נקבע גלו יצירתיות ופרואקטיביות ושלחו את הפרופיל שלכם בלינקדין או בפייסבוק לפני הראיון. המגייס יכול להתבונן על הפרופיל, על תיק העבודות הדיגיטלי ועל ההמלצות ואז שיחת הטלפון הופכת הרבה יותר אישית. מבחינת המראיין בקצה השני של הקו - למועמד יש כבר "פנים".

אל תשיבו מייד

אחרי שמציגים לכם שאלה בטלפון - המתינו שניות ספורות להראות שאתם חושבים עליה לפני שאתם עונים. הקפידו על תשובות קצרות ואל תברברו, השמיטו מילות קישור כמו: "האמת היא ש...", "אתה יודע ...", וו חיבור ארוכה, הברות סתמיות כמו אההה וכיו"ב. גישה כזאת בראיון עבודה מכבה את המראיין ומציירת אתכם כלא מקצועיים.

 ראיון עבודה טלפוני: הקפידו על איכות בטכנולוגיה הטלפונית

השתמשו בטלפון איכותי עם אוזניות והותירו את הידיים שלכם פנויות לרשום רשימות או אפילו להביע תנועות איתם, אל תשתמשו בדיבורית זה עושה רושם לא מקצועי ומכריח את המראיין להתאמץ להאזין לכם. כמובן שחשוב גם להקפיד אצלכם על סביבה נעימה ושקטה.

אל תסטו מנושא השאלה בראיון עבודה טלפוני

השיבו באופן ברור ותמיד תשובה עניינית על השאלה שנשאלה.  תמיד אצל מראיין תידלק נורה אדומה אם המועמד מנסה להסיט את הנושא ולא עונה באופן ישיר על השאלה שהוא נשאל. כאשר זה קורה זה אומר עליהם שאתם לא יודעים כיצד או שאתם לא מסוגלים לפגוש את הצרכים של המגייס,

בנו לעצמכם בעיני רוחכם את התפאורה שמאחורי המראיין

נסו לבנות תפאורה גם בעצמכם, הציבו את תמונת האדם המראיין בפניכם או על מסך המחשב כדי לקבל תחושה שהראיון נעשה פנים מול פנים. 

אינטונציה בראיון עבודה טלפוני

שימרו על גובה צליל אחיד פחות או יותר בתחילת המשפט ובסופו, מוטב להנמיך את הפיץ' לקראת סוף המשפט ולהפוך את הכל לעמוק ונמוך יותר מאשר להפך. משפטים שמסתיימים בטון גבוה יותר לעומת ההתחלה מייצרים רושם של חוסר אמינות. בהירות בדיבור ואינטונציה נכונה מייצרים את הרושם הטוב. אל תצרכו מוצרי חלב שעתיים לפני הראיון כיוון שהם עלולים לייצר ליחה ולגרום לשיעול ולרעשים אחרים. שתו היטב כדי למנוע יובש במיתרי הקול ונשמו עמוק לפני השיחה כדי להרגיע את העצבים.

ראיון טלפוני בעמידה

כדאי לקיים את הראיון בעמידה. זה מכניס בקול שלכם יותר אנרגיה, נסו גם לחייך למרות שאתם בלתי נראים כיוון שזה גורם לקול שלכם להישמע יותר ידידותי ורגוע.

ביגוד מחויט 

התלבשו לקראת הראיון כאילו הייתם בראיון פנים מול פנים. עצם זה שאתם מתלבשים בצורה מחוייטת לקראת הראיון יסייע לכם באופן תת מודע להתמקד טוב יותר.

ודאו שקורות החיים ששלכתם מונחים לפניכם

החזיקו ביד את מסמך קורות החיים שלכם כדי שתוכלו להתייחס תוך כדי השיחה לדברים שהמראיין מעלה, לעולם אל תשיבו על שאלות בתשובות קצרות כמו כן או לא. תמיד הרחיבו, נמקו והסבירו, תנו תשובות איכותיות כמו: "כן, עבדתי עם ג'אווה במשך מס' שנים כאשר הקצתי מחצית מהזמן לעיצוב האפליקציה", תמיד דברו בטלפון קווי. לא סלולרי.

סלקו הסחות דעת סביבתיות בראיון עבודה טלפוני

הסירו הסחות דעת כמו ילדים, בעלי חיים, או רעשי רקע אחרים. עצם הראיון בטלפון מייצר תחושה שהוא פחות רציני ופחות פורמאלי אבל גישה זו אינה נכונה לכן שווה להתלבש בצורה מחוייטת כדי שמבחינה מנטלית תהיו ערוכים לפגישה הטלפונית הזו, קיימו את הראיון הטלפוני מול מחשב, עליו הציבו את מסמך קורות החיים או מצגת פאוור פוינט מקצועית שתסייע לכם להתמצא בשיחה בקלות ותארפשר לכם לשגר מהר עבודות דיגיטליות שלכם תוך כדי דרישה.