מתראיינים למשרה בכירה ומחשקת? כך תבדלו את עצמכם משאר המועמדים- ותזכו!

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: איך להיות זכיר בראיון עבודה? מה גורם למועמדים הניגשים למשרה ניהולית בכירה - להזדקר מעל כל המתמודדים ולזכות במשרה הניהולית?

על כל משרת ניהול בכירה, מתמודדים עשרות לפעמים מאות מועמדים: כולם נבונים, כולם חכמים, כולם עברו מסלולי קריירה מפוארים. מהו אם כך אותו גורם מרכזי שהופך מתמודד מסוים לבלוט מעל כולם בשלב הראיון למשרה הנחשקת? מהו בדיוק אותו אלמנט שהופך מועמד למשרה ניהולית בכירה זכיר אצל המראיינים? מה הוא עושה? כיצד הוא מתנהג ? איך הוא מדבר באופן קצת אחר" משאר המתמודדים בתחרות - שגורם למקבלי ההחלטות ליפול בקסמו וללכת שבי אחריו?

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: הצטיידו בחשיבה של קופירייטר

מועמד לתפקיד ניהולי בכיר יצליח לבדל את עצמו משאר המתמודדים למשרה כאשר הוא נוקט בקו פרואקטיבי ובמהלך הראיון משיב באופן "יוצא דופן" שמפתה את המגייסים להתחקות ולנסות לעקוב אחר הלך מחשבותיו. בתשובות שלו תהיה אפילו פרובוקציה, סוג של טיזריות למשל כשהוא נשאל: "נניח שזכית במשרה הנחשקת. מהו אותו מהלך ראשון שהיית עושה כאן? מה אקוטי בעיניך? ולמה?" המועמדים הבינוניים – "יחרטטו" את תשובות המיינסטרים השבלוניות. למשל כאשר מדובר במשרה לסמנכלות שיווק - המועמדים הבינוניים ישיבו בסגנון: "כבר ביום הראשון עם כניסתי לתפקיד, אלמד את אזורי השיווק, אבנה קבוצות מיקוד, אפלח במדויק קהלי יעד..." כלומר הוא ידבוק בתשובתו בכל הקונבנציות המקובלות. לעומת זאת מועמד מרשים שיודע לבדל את עצמו ישיב אחרת למשל דרך אמרה עממית, פתגם, ציטוט, הצהרה סתומה או אמירה הומוריסטית" שתפתה להמשיך לחקור אותו ולשאול אותו שאלות נוספות. למעשה זוהי חשיבה של קופירייטר, הלך מחשבה שבורח מהשטנציות. כמובן שאת התשובות שלו הוא ישיב בחן ובאלגנטיות לא ממקום ארוגנטי ובוודאי שלא באופן ממולח וכחוכמולוג.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: כמה תשוקה שידרת בראיון עבודה?

עוד רכיב שמבדל מועמדים למשרה ניהולית בראיון עבודה מצוי בעומק התשוקה שהמועמד משדר מהלך הראיון. מרואיין בינוני ידבר איתך אמנם עם התלהבות ולהט אבל כאשר תחקור אותו יותר לעומק ותבקש דוגמאות הוא נכבה, והתשוקה שלו בעיניים דועכת לעומתו המועמד הזכיר והמבודל - מגלה התלהבות ולהט שרק הולכים ומתחזקים. יותר מזה כאשר הוא מתבקש לספק דוגמאות - "הלהבה" רק מתחזקת וגוברת. כלומר הוא נדלק, מתעורר עוד יותר ומשדר חיוניות. סוגיית התשוקה קריטית למשרות ניהול בכירות כיוון שאדם עם תשוקה אותנטית - ממילא יתקדם וימצא את עצמו בתפקידים בכירים.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: הצטיידו ביכולת לעצור מדי פעם את הדיבור ו...לחשוב

רכיב בולט נוסף שמבדל מועמדים זכירים עם מועמדים במיינסטרים מונח ביכולת לעצור, לעשות פאוזה, ולהקשיב לא רק לתכנים אלא גם לסיטואציה. למה הכוונה? אצל מועמד בינוני יש נטייה להתפרץ להשיב מיד לשאלות אפילו לשסע את המרואיין ובמילים אחרות להקשיב רק באופן חלקי לדברים שמתרחשים בראיון. כמובן שההתנהלות הזאת נובעת מהתרגשות אבל היא בעצם מעידה על כך שהמועמד לא מצליח לווסת את עצמו, לנהל את עצמו בתוך הגבולות, ולהנהיג את עצמו. בראיון הוא נופל במוקש השאיפה של "לכבוש את כל הסיטואציה" - וכתוצאה מכך הוא לא קשוב באופן מלא. לעומתו, המועמד המבודל מן התחרות יידע לעצור, לעשות פאוזה אחרי כל שאלה בראיון, לשקול אותה בכובד ראש - ורק אז - להשיב.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר

על מה זה מעיד? בעיקר על רצינות ועל קשב לסיטואציה כולה - לא רק לתכנים של השאלות. כך למשל, המועמד הזכיר קולט את שפת הגוף של המראיין, את צבע הקול, את האינטונציות, את כל אותם רמזים קטנים לא ורבאליים - ומגיב בהתאם. מיומנות המולטיטסקינג הזו להקשיב גם לתוכן וגם למה שמתרחש מסביב - מאוד קריטית במשרות ניהול. היא מעידה על כך שהמועמד ידע בעתיד לנהל את עובדיו באופן מלא רחב ועמוק יותר. הוא ידע להקשיב לא רק לתכנים ולמילים אלא גם למה שמצוי מעבר להם.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: הצטיידו בהשקפת עולם סדורה ועקבית והיו אמיתיים

בעת שכל המועמדים האחרים ידברו בראיו עבודה על סוגיות ניהוליות קשות כמו אתגרי ניהול, ניהול זמן, יזמות, קשיים בניהול, מיומנויות תקשורת, ניהול קונפליקטים וכו' (כל אותו סט כלים חיצוניים) - הרי שהמועמד הזכיר ידבר בראיון עבודה על השקפת עולמו מבלי לרכך מבלי להבליט ומבלי ליפות אותה למרות שזו לעיתים דעה שאינה מקובלת. היה מתראיין אחד למשרת סמנכלות שהשקפת עולמו נגעה להעסקת אמהות עובדות וכשנגעו בראיון  בסוגיה הזו הוא אמר: "אני יודע שלא מקובל לחשוב כך אבל מניסיוני אני הכי אוהב להעסיק אמהות עובדות ומבכר אותן עשרת מונים על פני עובדים שהקריירה והעבודה במשרד עבורם היא המילוי היחידי". המועמד גם באר את דבריו: " למרות שהפוקוס של אמהות עובדות נמצא יותר בבית מאשר בעבודה - באופן טבעי - הרי שהן יודעות לעבוד בצורה הרבה יותר אפקטיבית למרות שהן מסתלקות מהמשרד כבר בשלוש בצהריים. אם נשווה זאת לנשים רווקות שהופכות אובססיביות לעבודה ונותרות עד שעות הערב המאוחרות במשרד - הרי שנשים שהן גם אמהות "באות - עובדות - הולכות" , בלי לטרטר בשכל, בלי לחפור, ובלי לעשות לעצמן יחסי ציבור פנים ארגוניים.- אותו סמנכל זכה במשרה למרות שהוא לא דיקלם את מה שהמגייסים רצו בהכרח לשמוע. הוא היה אותנטי וזה תמיד כובש. ההתנהלות הזו סחפה את כל המראיינים בחדר כיוון שהיא מעידה גם על כישורי ניהול ומנהיגות. מועמד שהולך עד הסוף עם האמונה הפנימית שלו, ומביע אותה בראיון עבודה - לא רק ממגנט אותך אלא הוא גם משדר מהימנות ואמינות.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: אל תמכור את עצמך

כאשר אתה מבקש ממועמדים למשרה ניהולית בכירה לנקוב בשמות ממליצים - חלק הארי מהם מביאים לך חברים או ממונים או קולגות שאיתם היו בקשרים חבריים טובים. במקרה כזה כל הממליצים ממטירים עליהם דברי שבח ולמראיין זה משאיר עבודה נוספת להעלות על החסרונות של המועמד, על הבאגים שלו ועל הצדדים המחמיאים פחות של המועמד. היה מועמד שנקט בגישה מרעננת כאשר ניגש למשרה של סמנכלות פיתוח בארגון. כאשר התבקש  לנקוב בשם של ממליץ הוא הציע את הממונה הקודם שלו למרות שעמדו ביניהם מים עכורים. המועמד נתן את שמו ואת פרטיו של אותו ממונה קודם ואף אמר מפורשות: "הוא בחיים לא ימליץ עלי". כאשר נשאל  מדוע הוא  מביא כממליץ ממונה שמסתייג ממנו. הוא השיב: "הבוס הקודם שלי אכן לא ימליץ עלי אבל אני רוצה שאתה תהיה בטוח מכל הכיוונים". גישה כזו מרשימה. הוא לא ניסה למכור את עצמו הוא הציג בפני את עצמו נטו, את "מה שיש". אכן אותו בוס קודם לא פרגן למועמד אבל דווקא בשל אותו מהלך יוצא דופן המועמד הזה התבלט, נבחר והתברר שזה היה אחד הגיוסים הכי מוצלחים של החברה. אדם שלא מוכר את עצמו, צפוי לסחוף אחריו את כפיפיו. כאשר מועמד בראיון עבודה ובכלל מביא את עצמו נטו - מבלי ליחצן ולשווק את עצמו זה ממגנט את הסביבה.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: מועמד שיש לו חיים אחרי העבודה יועדף על פני אחד שהעבודה היא כל חייו

הנה שאלה קלאסית בראיון עבודה למשרה בכירה:  אחרת: "מהו החותם שהשארת בארגון הקודם?" – וכולם משיבים עליה את אותה תשובה שבלונית

  • יצרתי אווירה אנושית יותר פתוחה
  • הותרתי עובדים נחושים שיודעים להשיג מטרות
  • הותרתי אחריי צוות סינרגטי ומגובש

אבל מי שישיב כך לא ייזכר כי הוא לא מבדל את עצמו. את מי כן יזכרו? את המועמד שמשיב משהו אחר:

השארתי חותם בתקופה האחרונה של חיי במסגרת המשפחה - על האשה והילדים". מדוע התשובה הזו  מסמנת את המועמד כמנהיג? כיוון שהיא מעידה בעיקר על יעילות, על איזון, על ניהול נבון של הזמן, על יכולת למנן באופן מושכל את העבודה, ועל ראיה הוליסטית מערכתית יותר- לא התבוננות צרה רק דרך חור המנעול של הקריירה. מנהל שהקריירה הארגון והמשרד הם כל עולמו - לעולם לא יהפוך למנהיג.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: בלי צניעות, ענווה, ופתיחות ללמוד- לא תבדלו את עצמכם בראיון עבודה

ענווה וצניעות אישית שמועמד מקרין מבדלים אותו ומבליטים אותו מכל המתמודדים האחרים. בראיון עבודה למשרות ניהוליות בכירות – נהוג לשאול את המועמדים מה היה הכישלון המקצועי הגדול ביותר שלהם, ואלו לקחים הפיקו ממנו. מועמדים שנמצאים במיינסטרים, המועמדים 'הבינוניים' - מגיעים עם תשובות מוכנות, בעיקר עם דוגמא מינורית מטופשת שלא באמת נותנת  מענה על השאלה. זה לא אמיתי. אם מאחוריו שנים של  ניסיון ניהולי – אין מצב שבו לא היו לו אירועי כשל.  או שהמועמד שחצן או שהוא שקרן או שהוא שחקן או שהוא מטומטם. מועמד שמדבר  בשיא הפתיחות על דוגמא של נפילה כואבת, על כישלון מפואר, על כך שהיה עיוור להיבטים של הניהול הרך – ייזכר ויגויס. האותנטיות של המועמד בראיון היא זו שמבליטה אותו.

ראיון עבודה לתפקיד בכיר: השתמשו באלמנט ההפתעה

בראיון עבודה למשרת ניהול בכירה המועמדים הזכירים והמרשימים הם אלו שיצליחו להפתיע אותך עם נושאי שיחה מבריקים, מועמדים שיש להם מספיק אומץ לחרוג מתשובות המיינסטרים השבלוניות הקונבנציונליות, המועמדים שיעזו לקחת אותך למחוזות הפנימיים שלהם. האינטראקציה עם המועמדים הזכירים היא פחות תשאול ויותר שיחה. כאשר לעולם האמירות מצידם הם רב ממדיות, וצבעוניות - לא אמירות שטוחות וקורקטיות. התשובות שלו יכילו תיאורים והסברים מעולמות תוכן אחרים כמו חינוך, ספורט, בישול, גידול ילדים ועוד. אדם לא יבש שמשאיר אותך עם חומרים נוספים למחשבה. אם המועמד מצליח לרגש את המראיינים בראיון עבודה ולסחוף אותם- הוא ידע לעשות זאת גם עם כפיפיו והרי זהו אחד האלמנטים המרכזיים של מנהיגות.