לא מוצא עבודה מתאימה אחרי הלימודים: מה עושים?

לא מוצא עבודה מתאימה אחרי הלימודים- למרות שהצטיינתי בלימודי מנהל עסקים - המעסיקים לא נותנים לי צ'אנס בתפקיד ניהולי. איך להתקבל לתפקיד ניהולי בלי ניסיון?

שמי ינאי בן 27, סיימתי לימודי תואר ראשון במנהל עסקים עם חטיבה בכלכלה באוניברסיטה הפתוחה. מיד עם סיום הלימודים התחלתי לחפש עבודה שתאפשר ביטוי למה שלמדתי, אבל להפתעתי, בכל משרה פתוחה אליה נגשתי, שאלו אותי המעסיקים על ניסיון קודם. כשאמרתי כי זה עתה סיימתי לימודים ואין לי ניסיון מעשי - נפסלתי.

לא מוצא עבודה מתאימה אחרי הלימודים כי על כל משרת ניהול פתוחה יש הרבה מאוד קופצים

הרכזת שלוותה אותי בחברת ההשמה הסבירה לי כי על כל משרת ניהול פתוחה יש הרבה מאוד קופצים ולכן המעסיק יעדיף את זה שיש לו הכי הרבה ניסיון. לפיכך היא הציעה לי להתפשר על השכר. אחרי מספר שבועות של ישיבה בבית, החלטתי לקבל על עצמי משרת מנהל זוטר בחברת תעשייה קטנה ובשכר מינימום, רק כדי להכניס רגל בדלת, אבל כבר אחרי מספר שבועות הרגשתי החמצה. חשתי  שהחיים המקצועיים שלי עוברים ליד המסילה ולא על הפסים. חשתי מתוסכל מבחינה מקצועית, המשכורת לא הספיקה, נאלצתי לעשות עבודות נוספות כמו מלצרות ולבסוף התפטרתי כדי לחפש את משרת הניהול הבאה אלא ששוב נקלעתי לתהליך של פסילה על רקע היעדר ניסיון. בקיצור: מעסיקים בארץ לא נותנים באמת צ'אנס לחבר'ה צעירים ואם כבר הם מקבלים אותם אז זה תמיד במשכורת רעב ובתחושה של: "אני עושה לך טובה שאתה בכלל עובד בשבילי". איך ממשיכים מכאן?

לא מוצא עבודה מתאימה אחרי הלימודים בגלל חוסר ניסיון מקצועי

ינאי שלום, עליך להבין כי "ניסיון" אצל מעסיקים לא תופס רק לגבי ניסיון מקצועי. דווקא אצל מועמדים צעירים, מה שמעניין מעסיק הוא דווקא ניסיון החיים האישי, או פרופיל האדם: איפה הוא שירת בצבא, באיזו מעורבות חברתית הוא לקח חלק, מה הרקע שלו במחשבים וכו'.  אין מה לעשות אבל בתפיסת המעסיקים קיימת היררכיה לא פורמלית גם לגבי התארים שמגיעים מן האוניברסיטאות והמכללות השונות. במילים אחרות, זה לא רק מה למדת, אלא גם איפה.

האם מעסיקים מסתכלים על לימודים באוניברסיטה הפתוחה בעין עקומה?

האוניברסיטה הפתוחה, נתפסת אצל מעסיקים כמקום פחות אטרקטיבי, גם בגלל היעדר דרישות סף (כל אחד יכול להתקבל גם ללא בגרות או פסיכומטרי) וגם בגלל שהלימודים בשיטת ה"שלט רחוק" נתפשים כמשהו קל. עשית נכון כשקיבלת את עצת רכזת ההשמה והתחלת בתפקיד ניהולי זוטר, שכן כך יכולת לצבור לא רק ניסיון, אלא גם קשרים וכניסה לשוק התעסוקה.

חושב שמייד אחרי תואר במנהל עסקים תהיה מנהל? אתה לא ריאלי

לעזוב - לא היה הפתרון הנכון, כיוון שלשבת בבית היא הטעות הכי חמורה שפוגעת בקריירה ומומלץ  להימנע ממנה גם במחיר של פשרה על תפקיד או שכר. נכון לעכשיו, קדם את עצמך בשני מישורים. מבחינת השכלה אל תיתקע עם תואר ראשון אלא המשך לתואר שני במנהל עסקים עדיף באוניברסיטה נחשבת כדי לקדם את הפרופיל שלך. שנית  כדאי לך להתברג  בתפקיד של אחראי משמרת במוקד שירות בחברת תקשורת. החברות הסלולריות למשל מציעות מסלולי קידום מאוד יפים ומהירים לצעירים. הטעות המרכזית שלך בהתנהלות שתיארת  יושבת על חוסר הלימה בין הציפיות ("אסיים תואר במנהל עסקים ואהיה מנהל") ובין המציאות.