מהן השגיאות הגסות שיזמים עושים בכתיבת תוכנית עסקית?

 כתיבת תוכנית עסקית עלולה להתגלות כעבודה מפרכת. הרבה יזמית עושים אינסוף שגיאות בדרך. להלן תמצאו סקירה של טעויות נפוצות והדרכה איך להימנע מהן

רוצים עצמאות כלכלית מעבר לפנסיה? כדאי להקים  עסק חדש או עסק מהבית אבל אז השלב הראשון הוא לכתוב תוכנית עסקית.  תגלו בוודאי שהשוק מוצף בנושא של ספרים, מאמרים, מנטורים, תוכנות הדרכה, סדנאות ואפילו תוכנות כאשר כל אלו מוקדשים לבניית תוכנית עסקית. מרבית היזמים גם נחשפים לכלים הללו אבל מגלים שמלאכת הכתיבה של התוכנית העסקית מאוד מעייפת. ועם זאת, דווקא ליזם שמקים עסק מהבית - תוכנית עסקית יכולה מאירת עיניים.

תוכנית עסקית כביטוי לשכל ישר

תוכנית עסקית אינה מדע או אומנות מתוחכמים. היא בעיקר מבוססת על שכל ישר וכאן בעצם מונחים המוקשים. הקושי של יזמים בעת הקמת עסק  מונח ביכולת לצלול פנימה לבדוק את עצמם האם ההנחות שהם מעלים בכתב  אכן עושות שכל. להלן מספר שגיאות נפוצות בכתיבת תוכנית עסקית

תוכנית עסקית  לא מספיק מפורטת

הרבה יזמים מתמקדים ברעיון, בקונספט ולא נותנים את הדעת על הפרטים הזעירים היומיומיים, על כמות הזמן, על המשאבים, על היקפי הידע שנדרשים , על האנשים שתזדקק להעסיק עם הזמן. חשוב לדעת שמשקיעים מתעניינים יותר בך ובאנשים שלך - מאשר ברעיון.

תוכנית עסקית עם יותר מדי הייפ

אל תשתמשו בשפה צבעונית ססגונית מדי ובסופרלטיביים והיצמדו למה שהמשקיע רוצה לראות: עובדות קשות מספרים אקסליים, הנחות מגובות במספרים ובהנחות יסוד סבירות הגיוניות שעושות שכל.

תוכנית עסקית עם הערכות לצמיחה מופרזת

בתחזיות שלכם על צמיחה, היו ריאליים וקישרו את המספרים אל אירועים ריאליים שצפויים להתרחש. עדיף להיות שמרניים בהערכות הצמיחה  בתחזיות שלכם כדי שתוכלו להגן על הנחות היסוד שלכם כאשר תיפגשו עם  המשקיע בעתיד.

תוכנית עסקית שמתעלמת מהתחרות

בתוכנית העסקית עליכם להדגיש את התובנה שאתם לא חיים בתוך בועה, ב"מדבר סהרה" ושאתם מודעים היטב היטב  לשחקנים  העסקיים האחרים שפעילים בשוק. היזהרו מהמלכודת של התעלמות מחברות אחרות בשוק שלכם ומן הנטייה השכיחה ביותר של יזמים מתחילים לשים את הפוקוס על העשייה שלהם.

תוכנית עסקית לא גמישה

יזמים מתחילים לא תמיד מבינים שתוכנית עסקית דומה ל"קורות חיים": יש לנפק מספר  וורסיות לפי קהל היעד,  כלומר לפי המשקיע שעומד מולך, לפי המודל העסקי שמתאים לו, על פי התנאים של התעשייה וכו'. מאד חשוב להקפיד שהתוכנית תהיה גמישה ומשתנה בעידן שבו השינויים העסקיים זזים בקצב מטורף. תוכנית עסקית נוקשה מדי שלא מותאמת למשקיע הספיציפי תהיה איוולת ולא תשיג את התוצאה.

תוכנית עסקית עם ראיה אופטימית מדי

מספרים גבוהים מנופחים בתוכנית עסקית תמיד נראים בעיני משקיע כגימיק לא רציני. גרוע מכך המספרים הגדולים מספרים למשקיע שאתה היזם נאיבי, שאתה לא יודע עד כמה קשה לחדור אל שוק המטרה. לעולם  בכתיבת תוכנית עסקית עדיף להיות ב"אנדר פרומיס".  גם אם המוצר/המיזם הוא ייחודי חדש לחלוטין אורגינלי חסר תקדים ואין לו תחרות. הכניסו בחשבון כוחות עליון, כוחות אחרים שעלולים להפריע ולשבש את התקדמות הפיתוח המוצר או השירות והציעו מספר פתרונות או דרכים חלופיות איך ניתן יהיה לגבור עליהם.

 תוכנית עסקית גדושה בז'רגון עסקי או מקצועי "גבוה" ומאיים

יזמים רבים שמקימים עסק מהבית מגיעים עם מומחיות מתעשייה מסוימת או מענף מקצועי ועל כן קיימת נטייה טבעית להשתמש במילים גבוהות או בז'רגון מקצועי (מילים מדעיות או הנדסיות למשל). ככלל אצבע מוטב בתוכנית העסקית להשתמש במילים קונקרטיות ספציפיות פשוטות מאוד כדי לתאר את הביזנס. התוכנית העסקית צריכה להיות כתובה להדיוטות בשוק כך שכל אחד יוכל להבין את המושגים שמופיעים בה ולהשתכנע שהתוכן הגיוני.

תוכנית עסקית לא קוהרנטית

היזהרו ממקום של סתירות פנימיות. הראו שיש לכידות במסר, שגרף מסוים לא סותר הנחת יסוד קודמת שעליה דיברה התוכנית העסקית.  כמובן אל תנתקו את התוכן הזה  מהתעשייה, השוק, והמתחרים המרכזיים בענף

הגשת תוכנית עסקית בלי שקיבלתם פידבק

יזמים מתחילים לפני הקמת עסק מהבית שוכחים להכניס בתוכנית העסקית פידבקים  שהם קיבלו. זוהי שגיאה של חובבנים. עדיף לא להגיע למשקיע עם תוכנית לקויה  מאשר להציג תוכנית שגויה בעייתית. הראו את התוכנית שלכם לחברים, לאנשי עסקים   וקבלו חוות דעת לפני שאתם מציגים אותה למשקיע הפוטנציאלי.