איך לעצב עסק מהבית כך שימשוך לקוחות ומשקיעים?

יזמים קטנים שמקימים עסק נדרשים לחסוך בעלויות בתחילת הדרך ולכן מפעילים את הביזנס מהבית או ממשרד קטן נטול תפאורה וצעצועים עסקיים. כאשר משקיע גדול, יבואן מחו"ל או לקוח אסטרטגי אחר מבקש לקבוע פגישה עסקית הם מוצאים עצמם מתביישים ונבוכים.

כך תשוו לעסק מהבית מראה שימשוך לקוחות ומשקיעים

לארח אותו בחדרון ביתי עם תפאורה פשוטה וחסכנית? להציג בפניו פרוספקטים שניפקה המדפסת של הילדים במקום ברושורים מרשימים ב4 צבעים פרוצס?- נראה להם לא לעניין. מסיבה זו הם יבקשו להיפגש איתו במשרדיו או במקום ניטרלי, בית קפה, לובי של בית מלון וכו העיקר להימנע מלחשוף את מימדיהם הזעירים.

עסקים קטנים שפועלים מהבית: שדרו אוירה נעימה- לא ראוותנות

בפועל, עסק צריך לשדר אווירה נעימה, סולידית- לא ראוותנות ורהב. חבל שיותר מדי מנהלי עסקים בינוניים וקטנים מתאמצים בכח להלביש על עצמם זהות מלאכותית

איך להפוך חלל פשוט וקטן לסביבה עסקית כובשת, מקסימה, מרשימה?

פרקטית, קיימות דרכים מגוונות להשיג מטרה כזו: מי אמר שצריך פרקט משובח, אביזרי מנהלים, שיש מהודר, או רכיבי ריהוט ממותגים?- זה ממש מיותר. אפשר להשקיע בדברים טריוויאליים שיעשו את העבודה נהדר: צביעה הרמונית של קירות, תליית וילון, הצבת 5 פרחים על הדלפק, תאורה אינטימית, ניקיון, הצבת אקווריום עם דג זהב אחד או שניים ואפילו הצבת פלקאטים מעוררי מחשבה קירות החדר יהפכו משרד ביתי  לנעים, מחבק וחמים.

חזרה לפשוט לנקי ולמינימליסטי

מה  נאמר  לבעל עסק קטן שמתבייש עדיין בפשטות הטובה ורוצה להפגין "משרד גדול מרשים ומפואר" כדי למשוך לקוחות? – נמליץ לו לזכור שהטרנד התהפך- בכיוון של בייק טו בייסיק, בחזרה לפשוט, לנקי ולמינימליסטי. זה אגב מקבל ביטוי גם בפנים אחרות של העולם העסקי: אם פעם איש עסקים ערך מצגת עסקית, הוא הקפיד שהיא תהיה פומפזית גדושה בפעלולים אפקטים וזיקוקים. היום? – שינוי של 180 מעלות לכיוון של מצגת  נקיה עניינית נטולת פעלולים כמעט. הדגש עבר לתוכן תוך הפנית עורף למעטפת.

עסקים קטנים? -  מנפו את העובדה שאתם קטנים

עניין של אופנה? הרבה יותר מזה.י שראל היא  מדינה של יזמים בהגדרה ולכן בתחילת דרכו כדאי ליזם עסקי לחשוף את "קטנותו" לא מורא והיסוס. להיפך זה שאתה קטן במימדיך ומעיז לפרוץ – רק מעיד על ספיריט- על רוח חזקה- וזוכה להערכה מצד הגדולים. מנהלי פירמות גדולות שמחזיקים במשרדי שרד שמחים לערוך שיתופי פעולה עם יזמים קטנים ומלאי חזון. למה? משתי סיבות. ראשית הם נזכרים בערגה בימים הראשונים שלהם כאשר התחילו את המיזם העסקי שלהם ושנית- במצבם המדושן היום נחוץ להם דם חדש. הם זקוקים ליזם שאפתן חדור התלהבות.

פשטות היא כורח

יש עסקים קטנים בהם דווקא  הקפדה על הלך רוח של פשטות היא הכרח. למשל בעסק שמכוון לתזונה שורשית, טבעית יתאימו דווקא פרוספקטים פרסומיים שחור לבן ועממיים. ברושור מפואר עם עשרות צבעים ולמינציות לא מייצר הלימה עם תכני העסק ומייצר דיסונאנס.

באלו תחומים נוספים כדאי  לבעל עסק קטן להתהדר בצניעות?

כל מי שעוסק במתן שירותים מקצועיים:  עורכי דין,  מתווכים, יחצנים ויועצי תקשורת למשל. אווירה של צניעות ופשטות במשרד מבליטה  את התוכן והכישורים שלך כאיש המקצוע  כאשר משרד מפואר מדי וגדוש צעצועים ממסך את  הידע המקצועי שלך. תפאורה גרנדיוזית עלולה לנסוך אפילו תחושת איום על לקוחות. לקוח קטן  ירגיש 'אבוד', 'קטן מול ענקים' ואף יחוש שאיש המקצוע שאת שירותיו הוא מבקש לשכור- מתנשא. זהו אגב מתכון בדוק להחמצת לקוחות כיון שבעסקי שירות, לקוחות מחפשים אנשים בגובה העיניים, "בשר ודם"  שיקשיב באמפטיה - ולא מישהו שרואה עצמו  'נעלה' עליהם. עסק של נותני שירותים אשר משדרים  פאר מופגן- משדרים גם ניכור, התנשאות סנוביזם ואגוצנטריות".

תפאורה מינימליסטית היא כורח לעסקים קטנים ולעסק מהבית

תפאורה משרדית מינימליסטית מתאימה גם לעסקים שבהם ה core business  הוא יצירה ואמנות.  אם המוצר שלך  יצירתי באופן מדהים, למה להסיח  את דעת הלקוחות אל  תפאורה פומפזית ?  יזמית שיוצרת קרמיקה תמכור נפלא את  את סחורתה בהאנגר צנוע וקטן שעיקר תפאורתו הוא שולחן פשוט. יותר מזה- תפאורה משרדית מינימליסטית תעצים את המוצר. היא תניח אותו במרכז.

באלו תחומי עסקים הפגנת  גרנדיוזיות או פאר יעזרו? אדריכלות ?  חנויות אופנה?

כאן שם המשחק יהיה  מקוריות ולא גרנדיוזיות. גרנדיוזיות פועלת על נתח אוכלוסייה מסוים כאשר אצל הרוב היא מולידה אנטגוניזם. צניעות בעיני לפחות היא ערך נעלה גם במשרדים של תאגידי ענק!  אצל לקוחות מסוימים, רהב ופאר משדרים גם  בזבזנות, ניהול לא נבון וחשש שכל הרעש הזה יתורגם ל'מחירים בשמיים'. בשורה התחתונה?  תחושת הבטן אצל לקוחות תהיה  שלילית.