איך לבחור מנטור עסקי לעסק?

איך לבחור מנטור עסקי לעסק חדש: איך לבחור יועץ עסקי בשעה של הקמת עסק? מי מתאים לייעץ ליזמי סטארטפ או ליזמים שמפעילים עסק מהבית? האם כל יזם בתחילת דרכו נדרש למנטורינג עסקי? האם יועץ או חונך עסקי שמלווה את היזם מבטיח לו הצלחה עסקית?

איך לבחור מנטור עסקי להקמת עסק מהבית?

ראשית, לא כל יזם צריך ליווי או חניכה בתחילת דרכו..אלטרנטיבה טובה לא פחות היא "לקחת שותף מנוסה, חזק, שניתן להתחתן איתו ולצעוד איתו יחד. לעומת זאת, בחירה שגויה של יועץ או מנטור עסקי - יכולה להרוס ליזם את הכל. אלו טעויות שכיחות עושה היזם המתחיל כאשר הוא בוחר מנטור עסקי?

בחירה במנטור עסקי בעל ראיה לא מאוזנת

הכוונה היא לאדם שהמיינדסט שלו מונחה מראייה צרה של כסף שליטה וכוח. כך למשל הוא ייתן ליזם עצות כגון: "לך תקרע אותם", או "לך תראה להם מי אתה". לעולם מנטור איכותי יעבוד עם היזם לפני הכל על הפיתוח הפסיכולוגי האישי שלו, והעצמתו ברמת הנשמה - כל זאת מתוך ההבנה שרק מתוך פיתוח אישי נגזרת הצלחה אחרת לרבות הצלחה עסקית. לעומת זאת מנטור צר חשיבה ונוקשה שמתפקס רק על הצלחה כספית כלכלית - עשוי לעשות לכיס של היזם - טוב - אבל הוא עלול להזיק לו באספקטים שונים אחרים של חייו כמו חברים משפחה יצירה או זוגיות.

בחירה במנטור דוגמטי ונוקשה

זהו יועץ עסקי שידבר עם היזם בסימני קריאה, בתבניות מוגדרות, באמיתות מוחלטות (כך  זה צריך להיעשות). עשה זאת כך בדוק ומוכח. אבל אנו יודעים היום שתיאוריית המצבים היא השלטת במרחב העסקי - לא כל מה שהתאים ליזם אחד שהמנטור חנך, יתאים בהכרח גם ליזם הספציפי שעומד לפניך.

בחירת מנטור עסקי בגלל שהוא סלבריטאי

יש לא מעט מקרים בהם יזמים יבחרו מנטור שהוא ידוען עסקי שהצליח בגדול בתעשייה בה הם עוסקים, ועל כן הם מסתנוורים מאבק הכוכבים הזה  חרף העובדה שהצלחה עסקית היא הרבה פעמים עניין של סתם מזל או עניין או אירוע נקודתי חד פעמי. למה הם בוחרים בסלב העסקי? ללא ספק משיקולי אגו, כדי לנפנף בשם שלו ולעשות רושם

מנטור עסקי שנותן לך את כל התשובות

זהו מנטור שמאכיל את היזם בכפית במקום להניח לו לשאול להתלבט להתחבט ולהגיע את התשובות באופן עצמאי. מנטור כזה שמעניק את התשובות מוכנות - מקטין את היזם במקום להעצימו.

היעדר כימיה אישית

לא חסרים יזמים שלוקחים יועץ או מנטור עסקי על בסיס המלצות בנוסח: היועץ הזה היה מעורב ב-18 אקזיטים קח אותו. הוא תותח-על. הם ייקחו את המנטור הזה על אף שבמפגש הראשוני הבינאישי אין כימיה ואין זרימה טובה. יש הרבה מקרים בהם יזמים שורפים המון אנרגיה וזמן באינטראקציה עם יועץ כזה בהמשך עד שנופל להם האסימון שהם שגו.

בחירה במנטור שעובד כקבלן ייעוץ עסקי עבור הכסף לבדו

תהליכים של חניכה עסקית חייבים להיות כיפיים לשני הצדדים חייבת להיות שם חדוות יצירה, ואם המנטור העסקי מונע רק על ידי כסף זה לעולם לא יצליח.