באלו נישות תעסוקתיות יש דרישה לעובדים מבוגרים ?

באלו ענפים כדאי לבני 50+ לחפש עבודה ? ומהיכן כדאי להם להדיר רגליים ?: איפה לא לחפש? - מתחת לאיזה פנס כדאי לבני 50+ לחפש עבודה?  

מחפשי העבודה בני ה-40 פלוס, חייבים לערוך את הצייד שלהם באופן הרבה יותר יעיל. אם חציתם קו גיל מסוים, כדאי לכם לחדול מלירות באפילה ולחפש את המטבע מתחת לפנס.  באלו נישות תעסוקתיות יש דרישה לעובדים מבוגרים ?

 

ניהול

בתפקידי ניהול  קיים באופן מסורתי ביקוש לעובדים בוגרים, עד גיל 55. הכוונה היא לתפקידי ניהול כמו מנהלי אגפים או מנהלי מחלקות, שם מחפשים מנהלים בשלים ובעלי ניסיון חיים.

ראש לשכה או מזכירה בכירה

תפקיד נוסף שבהגדרה קיים בו ביקוש לעובדים שחצו את קו ה-45 ואפילו 50 היא מנהלת לשכת מנכ"ל, או מזכירה בכירה. המנכ"ל לא יכול לזוז בלי מנהלת לשכה כזו שלעיתים קרובות מחזיקה לו את כל המשרד, ולכן קיים בתפקיד זה צורך בילד-אין ביציבות תעסוקתית, במועמדת שסיימה את הפרויקט של לידת ילדים-  לא בנערה צעירה שמתזזת אל התפקיד הבא. יותר מכך, ניהול לשכה מחייב תקשורת וממשק עם מנהלים בכירים אחרים, ומלכתחילה חייבים להציב בתפקיד הזה אדם מנוסה, בוגר, בשל, ללא מורא שררה. באיוש משרה כזו מגייסים אומרים לרפרטית הגיוס בחברת ההשמה: "שלחי לנו מועמדים רק מעל גיל 40".

ראשי צוות עם הרבה כפיפים

ראש צוות של עשרות עובדים ויותר הוא תפקיד נוסף שבו מחפשים עובדים בוגרים מעל גיל 40. בתפקיד כזה של ניהול צוות רחב של עובדים, רמת הסיבוכיות עולה והמעסיקים מבקשים לגייס מנהל בוגר בעל ניסיון חיים שכבר ראה עולם, אדם בעל תבונה שיודע לטפל בבעיות אישיות סבוכות ואחרות. בניהול צוות רחב, לעולם עבודת הניהול תהיה מעבר לעבודה המקצועית נטו, ותתמקד יותר בניהול האנשים".

מקצועות בעולם הכספים, אנשי לוגיסטיקה

מעבר לדרישה של מזכירות בכירות מעל גיל מסוים, גם מקצועות הכספים תפורים ככפפה למחפשי עבודה מעל גיל 40-50. ללא ספק בתפקידים כמו מנהלי חשבונות מדרגה גבוהה, חשבים, חתמים ומנהלי כספים, המגייסים יחפשו את האנשים הבשלים שמצוידים בכובד השנים, ברצינות, בניסיון. גם תפקידי הלוגיסטיקה אגב (מנהלי שינוע ומנהלי מחסנים) מאופיינים בביקוש למועמדים בוגרים יחסית.

עבודה במפעל קיבוצי

 "לבני 50 פלוס שמתקשים למצוא עבודה, מומלץ לחפש תפקידים במפעלים קיבוציים, כיוון ששם חתך הגילאים ממילא עומד על 40 פלוס (בני קיבוץ שלא נבהלים ממועמדים 'קשישים'  שחצו את גיל ה50-40).

קלינטק

בנוסף, כדאי לפנות לקלינטק. כל אותם תפקידים, כמו טיפול במערכות אנרגיה חלופית, שפכים, התפלת מים, איכות סביבה, מערכות סולריות, חיפושי גז ונפט, גיאופיסיקה והנדסת קרקע. התחומים הללו אידיאליים למחפשי עבודה מבוגרים  בגלל הידע שהם צברו בתחום. צריך להבין שבעולמות הללו, כדי לרכוש ידע מעבר לידע האקדמי הטכני, דרושה תקופה של 15 שנים יותר. בעולמות הללו של הקלינטק קיים מחסור גדול בעובדים, כאשר המועמדים האולטימטיביים לאיוש המשרות הפתוחות הם דווקא המבוגרים מעל גיל -50 40. החבר'ה הצעירים עדיין נמצאים באקדמיה".

עבודה לבני 50+: איפה לא לחפש?

מכירות

בעולם המכירות גם בתפקידי ניהול מחפשים יפים, צעירים, חדורי התלהבות, מרץ, אנשים שיודעים לעמוד בדחיות ולחיות עם ה"לא" בשלום. מעבר לכך במכירות מחפשים גם את הייצוגיות, את הפרונט. ועל כן הסיכויים של מחפשי העבודה מעל גיל 40 לאתר עבודה בעולמות המכירות יורדת. שם אפילו קיימת מגבלה עד גיל 35".

מקצועות ההייטק, שיווק ברשתות חברתיות

למחפשי עבודה מעל גיל 50 כדאי להדיר רגליים מתפקידים בהם הידע והתוכן משתנים בקצב דינאמי מהיר. הכוונה הינה למקצועות ההיי-טק, שיווק ברשתות חברתיות, קנייני מדיה במדיה חברתית וכיוצא באלו. לבני 50 פלוס שמחפשים עבודה בתחומים הללו כדאי להפנים: 'זה לא העולם שלכם, אתם לא שם עדיין באופן מובהק היתרון היחסי שם הוא של הצעירים. חפשו את המשרה הבאה שלכם במקום בו נמצאת המטבע- לא מתחת לפנס.

ואם בן 50+ מחפש עבודה בהייטק?

ללא ספק שינוי המגמה בנושא של אפליית גיל לא הגיע להיי-טק. על אחת כמה וכמה שלא לחברות ההזנק. לפיכך, למחפשי עבודה מעל גיל 50 חבל על הזמן ועל האנרגיה לעשות את ציד העבודה שלהם במרחבים הללו. אם אתה איש היי-טק מבוגר  שמתקשה למצוא עבודה, חפש מחלקת מיכון של פירמה בענפים מסורתיים שמרניים יותר, כמו מסחר, קמעונאות או תעשייה. רק לאחרונה ערכתי השמה למנהל מערכות מידע כבן 50 שהתקשה למצוא עבודה בהיי-טק במשך שנה ויותר. בסופו של יום הוא השתלב נפלא בתפקיד ניהולי בכיר במחלקת מכון של פירמה להשכרת רכב וקצר שם הצלחות מרשימות. בחברות היי-טק בהגדרה, ההצלחה הזו לא היתה מתרחשת לעולם בטווחים כל כך קצרים. גם אם גיבור הדרכים הזה היה מצליח להתברג שם - במחלקה עם צעירים, הוא היה מרגיש לבטח כמו נטע זר