איך תמנע מהמעסיק לפטר אותך בעילת פיטורי צמצום?

מתי אתה יכול לעצור את פיטוריך כשהעילה של המעסיק היא "פיטורי צמצום"?

הנה תרחיש מוכר: מעסיק  מזמן אליו עובד ומודיע לו: "הנני מפסיק את העסקתך בשל צמצומים". מאוחר יותר  מתברר שהצמצומים חלו רק על אותו עובד בודד או על 2-3 עובדים ספורים. כדאי לכם להפנים:  'צמצומים' אינה   מלת קסמים וחייב  עילה אמיתית חזקה לפיטורי עובד !

דיני עבודה: אין פיטורים על בסיס שרירותי

אם המעסיק שלך בונה  את עילת הפיטורים 'צמצומים'- יהיה עליו להוכיח שהיתה לו תוכנית שלמה סדורה לצמצומים במישורים שונים בניהול העסקי, כלומר  בפעילות העסקית, בכח אדם, בשיווק, בתפעול, בפרויקטים ועוד. יש לו ארגון גדול? כדאי שתדע שפיטורי עובדים ספורים  לא מחזיקים מבחינת דיני עבודה "תוכנית קיצוצים" . על רקע כזה אם פוטרת תוכל לדרוש  מבית הדין לעבודה צו החזרה לעבודה.

ואם אחרי חודש המעסיק יפטר אותך בעילה אחרת למשל 'אתה לך מספיק טוב'?

זה לא ממש קורה. אחרי שמעסיק 'נכווה' בבית דין עם עובד בקטע של פיטורים- הוא יעדיף לבלוע צפרדעים. אותו עובד יישאר זמן רב בפירמה – ינהל עם המעסיקים קרוב לוודאי  מערכת יחסים עכורה מלאה במשקעים אמוציונליים. והמעסיק מפסיד כך פעם שניה.

למה המעסיק שלך נפל בפח?

פרדוקסלית אמירת ה 'פוטרת בשל הצמצומים והמצב' נעשית דווקא  מתוך התחשבות של הממונה בעובד ורגשותיו. לעיתים מעסיק מתקשה להוציא מהפה משפט קשה ואסרטיבי כמו: "אבד לי  האמון בך" או "אתה עובד בעייתי מאד".  הדרך הנוחה יותר תהיה לטפול את הפיטורים על ה'מצב הקשה' ועל ה"צמצומים"- אבל המהלך המתחשב הזה טופח למעסיקים בפנים

פוטרת  בגלל "צמצומים" ? –כך תפעל לעצור את פיטוריך

בקש  מהמעסיק את הנימוק לפיטוריך בכתב וחדד את ההבנה שלא ניתן לפטר עובד – בלי סיבה. מיד אחר הודעת הפיטורים שלח למעסיק מכתב ובקש ממנו נימוקים עם מסכת עובדתית אשר תומכת ומגבה את העילה לפיטורים שצוינה על ידו.  אם הפיטורים נעשו באופן שרירותי הרי שפירוט הסיבה בדיעבד  לא יזקף לזכות המעסיק.

איך תמנעו את פיטוריכם בעילת צמצומים?

העירו למעסיק כבר במעמד השימוע / הודעת הפיטורין  שאין בידיו  מסכת עובדתית קשה שתומכת בעילה מוצדקת. זה כשלעצמו מניא במקרים לא מעטים  את המעסיק מלהתעסק איתכם ודוחף אותו לעצור את הצעד שתוכנן.