פחד מהבוס, חרדה מאוטוריטה: מה עושים?

האם אתם חשים עצבנים נרגשים ודאוגים בכל פעם שהבוס שלכם פונה אליכם? שולח לכם מייל? מטיל עליכם משימה או סתם עובר לידכם במסדרון? –וולקאם טו דה קלאב: אתם סובלים מתסמונת של "פוביה מדמויות סמכותיות"

פחד מאוטוריטה / פחד מסמכות

למעשה הפחד מאוטוריטה לא מצטצמם רק לדמויות סמכותיות במקום העבודה  שלכם  כמו הממונה הישיר, המנכ"ל, הבעלים  וכו'.  אנשים שחשים חרדה ועצבנות מול הבוס ירגישו שהם "מזיעים" ביתר גם כאשר הם באים במגע עם דמויות סמכותיות אחרות: כמו פקיד שומה, שוטר, איש ממשל, וכיו"ב.

מראים פחד בעבודה? - הכלבים יטרפו אתכם

היטיב לתאר את הסיטואציה הזו בחור  קנדי שהיה חוצה את הגבול דרומה לארה"ב בכל יום כדי להגיע למקום עבודתו: "בכל פעם שחציתי את המחסום פחדתי מהשוטרים ומאנשי הגבול ממש בלי סיבה רציונלית שהרי היה לי אשרת עבודה מסודרת כחוק. יחד עם זאת  הם היו מרגישים בחוסר הבטחון שלי, ברעד, בשפת הגוף – והיו שואלים את עצמם "מה יש לו להסתיר"

פחד מאוטוריטה לא מוגבל רק לעובדים זוטרים

הפחד מאוטוריטה המוכר יותר למרבית האנשים מופיע במקום העבודה  מול הממונה הישיר או מול האנשים המכהנים מעליו.   החדשות הטובות הן שאתה לא צריך להיות בהכרח עובד זוטר קטן , בורג חלוד במערכת כדי לחוש את החרדה הבלתי רציונלית הזו. גם מנכ"ל חרדתי (ולא חסרים כאלו) שתקוע עם 'פחד מאוטוריטה'- יחוש את החרדה מול הדירקטוריון ומול בעל הבית שלו.

איך מתבטא פחד מאוטוריטה בעבודה?

מעבר לתחושות הפיזיות של עצבנות פנימית והתהפכות של הבטן בכל פעם שהבוס  מתממשק איתך– הרי שאצל עובדים חרדים מסמכות מופיעה צייתנות טוטאלית: עם כל שטות שהבוס פולט אתה מסכים, אתה חושש לבקש העלאת שכר כדי לא להרגיז / לעצבן / לערער את שלוות הממונה, לכל מטלה אתה נענה בהסכמה גם כאשר העבודה היתרה שמוטלת עליך לא מתוגמלת וכל ההתנהגות הנכנעת הזו זה לא נעשית מתוך "כבוד" לסמכות אלא מתוך פחד משתק: אתה מאבד את 'קולך', חונק בפנים את את האינפוטים שלך ומנסה לרצות את הבוס / את בעל הבית בכל מחיר. בקיצור: חיי גיהנום. 

פחד מהבוס: מה עושים?

לאתיופים יש פתגם ידוע: 'כאשר האדון עובר, העבד משתחווה ופולט נפיחה דוממת'. הכוונה היא לכך שהעבד מציית לאדונו ממקום קר מחושב ומושכל: הוא משחק את כללי המשחק לא כעבד נרצע וחסר רצון- אלא באופן תחמני: הוא "משחק אותה" נכנע  - כדי לשרת את האינטרסים שלו עצמו, כדי לקדם את האג'נדה הפרטית שלו. במקרה של חרדה מאוטוריטה – זה לא המקרה: אצל העובד החרדתי כל ההתנהלות  נובעת מתוך פחד גדול שההם שם מלמעלה ישפילו אותו, יפגעו במשכורתו או יפטרו אותו.

איך מטפלים בפחד מאוטוריטה?

טיפול קוגניטבי התנהגותי עשוי מאד לעזור לאנשים עם חרדה מהבוס. ברמה הקוגניטיבית נאתגר את התקפות  של המחשבות מעוררות החרדה ובמישור הזה העובד ילמד להטיל ספק במחשבותיו המפחידות (האם באמת השמעת קולך   תגרום למהלכים נגדך בעבודה?, האם באמת התבלטותך / התרסתך נגד משהו לא הוגן שנעשה לך תסתיים בעריפת ראשך?) במישור ההתנהגותי – הטיפול מורכב מתהליך הדרגתי של  ד-סנסיתיזציה: כלומר הקהייה הדרגתית של  עוצמת הפחד מן הבוס. למשל  בשלב ראשון: אתה לא עונה למיילים שלו מייד  אלא ממתין רבע שעה בין המייל שלו למענה שלך. אתה למד שהשמיים לא נפלו ואז  לאט לאט אתה מגדיל את משך זמן התגובה ומחווט את המח שלך לתובנה: שהנה לא אונה לך כל רע  אם לא "קפצת מייד" והפכת את עצמך  כאסקופה הנרמסת בפני המנהל.

טיפול בהומור לפחד מהבוס

זהו טיפול שמצוי בפולקלור של טיפול בחרדה מאוטוריטה. לפני שאתה בא עם הממונה  במגע ומרגיש את דפיקות הלב והזיעה הקרה – צייר בדמיון שלך  את הבוס המפחיד שלך בצבעים גרוטסקיים: חובש חיתול ובפיו מוצץ, מתהלך בבגדי בלרינה ורדרדים, מגדל אזני דמבו,  דמיין את אפו מתארך ומשמין ואת קולו הופך לקול ציף ציף של דמויות מסרטי ילדים מצויירים, דמיין אותו סובל מטחורים. אנשים חרדתיים שניסו את התרגיל הזה שעל פניו נראה מפגר ואפילו  אגרסיבי-  מדווחים כי החרדה התפוגגה ולו מעצם החיוך הפנימי שנוצר בקרבם. בדרך הזו הם הצליחו לדבר עם הממונה שלהם באופן אסרטיבי ומאוזן – בלי להפוך 'לסמרטוט רצפה'. הטקטיקה הזו השיגה להם  יחס יותר מכבד- ושבירה של מעגל הקסמים. בעצם זהו שימוש בדמיון – אותו כלי שמוביל לחרדה כאשר נעשה בו שימוש שלילי – אבל מתעלים אותו לרוח הדברים שאמר בוב מרלי:  'גם אדם גדול וחשוב מאד היה פעם תינוק'...

איך קשור האגו לחרדה? חומר למחשבה

שבו טוב ותחזיקו את הכסא כי אתם הולכים לשמוע תובנה שתעורר בכם התנגדות: ברוב המקרים לאנשים חרדתיים יש אגו מאד גדול, והנה ההסבר: כאשר אתם כל הזמן עסוקים להגן על האגו המסכן שלכם של איישרט ולא ייפגע אתם מייצרים רעש גדול של חרדה פנימית. לעומת זאת כאשר אתם משחררים ואומרים לעצמכם "לא נורא אם האגון שלי ייחבל קצת" - אתם בלתי מנוצחים. מראש אתם מגיעים לפגישה עם הבוס עם הרבה פחות חרדה וגם הוא ירגיש מולכם אחרת: אחרי הכל: איך אפשר בכלל לפגוע בכפיף שמראש מגיע אליו  נטול אגו? איך אפשר בכלל להפחיד אדם שהמיינדסט שלו הוא "לא יקרה לי כלום אם יפגעו לי באגו, ממילא הוא לא כך כך חשוב..."

ותחשבו על זה!