רוצים לעשות כסף? בואו ללמוד את העקרונות של וורן באפט

הונו של וורן באפט מוערך ב- 62 מיליארד דולר והוא נחשב לאחד האנשים העשירים ביותר בעולם. בארט התפרסם כאיש עסקים שמחזיק באסטרטגיית השקעות רדיקלית. יריביו שונאים אותו, חסידיו ובעלי המניות שלו מתים עליו. להלן כמה עקרונות שעל פיהם הולך וורן באפט והמלצותיו: איך להתעשר

סיפור ההצלחה של וורן באפט: חשיבה מחוץ לקופסא ונכונות לחשוב אחרת

 "אל תבסס את החלטותיך על אותו בסיס שאנשים ממוצעים אחרים בשוק עושים" אומר באפט. הממוצע עפ"י וורן באפט הוא מה שכולם עושים ולכן אם תעשה "כמו כולם" ותחשוב "כמו כולם" גם הכנסותיך יגיעו לרמה הממוצעת כמו של 'כולם' בשוק.

ללכת רק על פי סטנדרטים פנימיים

כדי להיות מעל הממוצע עליך למדוד את עצמך לפי מה שבאפט מכנה ה- INNER SCORECARD  כלומר עפ"י הסטנדרטים הפנימיים שלך. לא עפ"י ציפיות חיצוניות או על פי הסטנדרטים של העולם. מן הסיבה הזאת באפט התחיל לעבוד עם הבורסה של אומהה ולא בוולסטריט כפי שכולם עושים,  ובמקום ללכת עם ההמון הוא מחפש השקעות שהן "אנדר-ווליו"
 

להעריך את הסיכון ולשאול את השאלה  "ואז מה?"

ב- 1995 המעסיק של האווי בנו של וורן באפט, הואשם ע"י ה- FBI בהרצת מחירים. באפט ייעץ לבנו לרשום לעצמו את התרחיש הכי גרוע והתרחיש הכי טוב במקרה ויחליט להישאר מועסק בחברה. להאווי התברר בעצם השאלה הזו שהסיכונים גוברים על ההזדמנויות והוא החליט לפרוש ביום למחרת. גם בכל הנוגע לקבלת החלטות בהשקעות וורן באפט מציע למשקיעים לשאול את השאלה: "ואז מה?" כדי לראות ב- 360 מעלות את כל התוצאות האפשריות. בשעה שאתה מקבל החלטה עסקית  שאלת ה'ואז מה?' יכולה עפ"י באפט לכוון אותך אל הבחירה החכמה ביותר באותה נקודת זמן.

 

שימו לב להוצאות הזעירות

וורן באפט משקיע רק בחברות שבהן המנהלים קמצנים, אובססיבים להוצאות הקטנות לפעמים עד כדי גיחוך. למשל הוא רכש פעם חברה שמנהלה נהג  לבדוק אם עובדים לא גונבים מהפירמה ניירות טואלט. לחילופין הוא העריץ איש עסקים שהחליט לצבוע רק את אותם חלונות במשרדו שפנו אל הרחוב הראשי. וורן באפט ממליץ ליזמים ולבעלי עסקים לתרגל חיסכון בהוצאות הכי זעירות וזה כבר יתבטא בכסף גדול.
 

לדעת מתי להרפות, לשים סטופ-לוס

 
מספרים על וורן באפט שכאשר הוא היה נער הוא השתתף בהימור על מירוץ סוסים. הוא הימר על הסוס הלא נכון והפסיד. כדי לכסות על ההפסד הוא הימר שוב ושוב ושוב וכך הפסיד משכורת חודשית. האירוע הזה עשה אותו חולה פיזית ממש אבל הוא קיבל החלטה לא לחזור על הטעות הזו יותר לעולם. האירוע הזה מימי נעוריו לימד את באפט הנער שיעור חשוב לכל החיים:  לדעת מתי להסתלק מן ההפסד שלך, מתי לחתוך אותו בלי סנטימנטים, מתי לדעת לשים סטופלוס ולא לאפשר לאמוציות כמו חרדה או מחשבה כפייתית של (אני מוכרח להרוויח/ לנצח כאן) למשוך אותך לבור ללא תחתית. באומנויות הלחימה הסיניות הלוחמים נוהגים על פי כלל ברזל :"ברח היום כדי להילחם מחר" כלומר- ברח מהפסדים כדי לא למצוא בהם את אובדנך.
 

קבלת החלטות מהירה

 ורן באפט נוהג לאסוף מודיעין בצורה קפדנית. הוא תר אחר כל פיסת מידע אפשרית על השוק כדי לקבל החלטות אבל הוא מסרב להתברבר איתן יותר מדי. במילים אחרות באפט מחליט מהר ופועל. לסחיבת החלטות הוא קורא "מציצת אצבע" והוא מסתייג מהתנהלות עסקית כזו. כשאנשים מגיעים אליו עם הצעה לרכישת חברה ושמים מחיר על השולחן, הוא מקבל החלטה, חותך  על המקום וממשיך הלאה.