אלו תפיסות מוטעות יושבות בראש של יזמים העומדים להקים עסק מהבית?

חושבים להקים עסק חדש? להלן 5 הנחות עבודה שגויות שהיכרות איתן תמנע מכם טעויות גסות

המלה "עצמאי" היא המלה הכי שקרית בשפה העברית. בעיני שכירים היא זוהרת ומייצרת אשליה של חופש , הרבה זמן פנוי ותחושה של להיות אדון לעצמך ולגורלך. בפועל? עצמאים רבים מרגישים שהם משועבדים לכולם: לספקים, ללקוחות, לרשויות, למס הכנסה, לרגולטור וכו'.

הקמת עסק חדש: עצמאות או עבדות?

הקמת עסק מהבית ותחזוקתו היא תהליך שזולל זמן יקר ואם כי תוכנית עסקית יכולה לסייע ליזם המתחיל לנהל את זמנו טוב יותר עדיין יום העבודה הוא מסביב לשעון. להלן כל הפרדיגמות השגויות על הפעלת עסק מהבית

עסק מהבית: אני קובע לעצמי את המשכורת

שגיאה גסה. אתה לא קובע לעצמך את המשכורת כיון שלקיחת מזומנים מהעסק מהשלב הראשון- היא ערובה לנפילתו. יזם טוב שפותח עסק מהבית ידע לשמור כספים לימים קשים, ואת הרווחים הוא ישקיע  חזרה ע"י זריעתם  בתוך העסק.

תוכנית עסקית טובה:  מטרות נייחות מול מטרות ניידות

תוכנית עסקית נוקשה ומפורטת מדי היא בעייתית למי שמפעיל עסק מהבית.  היא תהיה טובה כאשר אתה רודף אחרי מטרה נייחת כמו למשל "להוריד משקל עד אפריל" אבל בלבל העסקי, פני הדברים שונים:  המטרות הם תמיד ניידות כיוון שהצרכים והדרישות של הלקוחות משתנים. אגב,  גם תאגידים גדולים עושים היום דברים שונים באופן קיצוני מן התוכניות העסקיות המקוריות שלהם. דווקא נוקשות והיצמדות יתר לתוכנית העסקית עלולים להזיק. עדיף לפתוח את הראש ולהגיב תוך כדי תנועה להזדמנויות ולאיומים כפי שהם צצים.

עסק מהבית:  לא חייבים רעיון זוהר

הצלחה של מיזם עסקי לא קשורה ברעיון גדול וזוהר, באיזו טכנולוגיה מבריקה או קונספט שיווקי נוצץ. ישנם הרבה מאוד עסקים מצליחים כמו למשל UPS דיוור,  שליחויות, שיגור פיצה, ניקיון, אפיה  שאין בהם שום זוהר ואבק כוכבים ויחד עם זאת הם מאוד מצליחים.  ההנחה הרווחת בציבור – הנחה שגויה היא שחייב להיות לך רעיון גדול שמפיל את האנשים מהכיסא כדי להצליח מבחינה עסקית. מה שחשוב זה לא רעיון גדול אלא היכולת שלך לענות על צורך או דרישה אמיתית שקיימים אצל הלקוחות לעתיד.

אם אבנה את זה הם יבואו

זוהי גישה הרסנית והנחת עבודה  שגויה מבחינה עסקית. ללקוחות היום יש אינסוף אפשרויות ובחירות בכל דבר שהם עושים. לבנות את העסק היטב  לא מבטיח לך שהם יבואו או יצבאו על שעריך. כדי להצליח כיזם מתחיל תצטרך כל הזמן להניע את עצמך ולשווק את עצמך ללקוחות. ההנחה שהם יבואו 'מפה לאוזן'  לא עובדת. תצטרך לחשוב על דרכים חכמות אטרקטיביות לגרום ללקוחות שלך לספר עליך לחברים שלהם.

הקמת עסק מהבית  דורשת לקיחת סיכונים גדולים

קיים  סטריאוטיפ ידוע שיזמים הם לוקחי סיכונים שלא פוחדים לאבד את התחתונים. זוהי שגיאה. מחקרים אחרונים על יזמים מראים שהם לא אלופים בלקיחת סיכונים אלא בניהול סיכונים. נהפוך הוא הם בורחים מסיכונים בכל מקום אפשרי. ביל גייטס הוא הדוגמא האולטימטיבית ליזם  שלאורך כל דרכו נזהר שלא לטבול את אצבעותיו במקומות לא ידועים ונזהר שלא לחשוף את עצמו לסיכונים לא נחוצים ולאיומים לא נחוצים.