מה הייתה האסטרטגיה העסקית של גוגל שהובילה להצלחתה המטאורית?

פריצת הדרך של google: איך הצליחו שני סטודנטים מסטנפורד לשנות את הטופוגרפיה של העולם העסקי? מהו סוד האסטרטגיה העסקית שבה בחרו?

שני המייסדים של גוגל לארי פייג וסרגי ברין נפגשו בסטנפורד בחוג למדעי המחשב. אחרי שנה של לימודים משותפים הם פצחו בפרויקט מחקר שמטרתו היתה לשפר את האפקטיביות של מנועי החיפוש. באותה תקופה מנועי החיפוש התייחסו למילת מפתח בשאילתה, חיפשו אותה בשדה הkeywords של מילות המפתח והפיקו רשימת תוצאות, אבל ככל שהרשת גדלה רשימת תוצאות החיפוש התאכה ולא היתה תמיד רלוונטית. פייג' וגרין בנו אלגוריתם מתמטי שידרג את הרשומות על פי הרלוונטיות שלהם- כשהבסיס לתיעדוף היה ספירת  הלינקים הנכנסים לאותו עמוד בית. השיטה שנקראה בזמנו PAGE RANK הוכחה כמאוד אפקטיבית באומדן חשיבות עמוד הבית באינטרנט והשניים  החליטו לבנות סביב האלגוריתם הזה ביזנס. במקור,  הרעיון המקורי היה לשווק את הטכנולוגיה לחברה אחרת המתעסקת במנועי  חיפוש.

הבנת הצרכים המדויקים של הלקוחות

 בשלהי שנות ה-90 של המאה הקודמת ההנחה הרווחת היתה שמנגנון חיפוש אפקטיבי  לא מציע מודל עסקי תחרותי. הבונטון באותם ימים היה  להפוך לפורטלים. כמו שאחד המנכ"לים של אחת מחברות החיפוש הגדולות התבטא בזמנו “כל עוד ביצועי החיפוש  שלנו עומדים על רמה של 80% מביצועי המתחרים- די לנו שכן  לקוחותינו לא מתעניינים בחיפוש"...

לתפוס טרמפ על הגדולים

את התשובה הקרה הזו שמעו ברין ופייג' פעם אחר פעם כאשר הציעו את שירותי החיפוש לאותם פורטלים מתהווים- והבינו כי הם פועלים בנישה לא רוויה.  ב-1998 הם הקימו את גוגל מנוע שעיבד 10,000 שאילתות ביום וקיבל הכרה מ usa today  ומפי סי מגזין כאתר משובח וצעיר. למרות הפתיחה החזקה של גוגל – היה שבמשך חודשיים ארוכים החברה  נשארה קטנה ולא שונה מסטרטאפים אחרים שקמו באותם ימים. הגורם המוביל ביותר היה yahoo   ואחריו פורטלים אחרים כמו אסק-ג'יבס, אלטה ויסטה, לייקוס ועוד.

אסטרטגיה של "שותפים" במקום "מתחרים"

גוגל החליטה למצב את עצמה כספקית חיפוש ב-BACK END של הפורטלים הללו. מהלך עסקי נבון ביותר. אנשי גוגל סברו שאם הם יצליחו לשכנע את אנשי יאהו להשתמש בשירות החיפוש שלהם במקום ב inktomi (החברה שסיפקה ליאהו את שירותי החיפוש בזמנו) הרי שזה יהיה מהלך שיקפיץ אותה לטופ, אבל כדי לעשות זאת גוגל נדרשה להיראות בלתי מאיימת, לשכנע את יאהו שהיא לא מהווה איום ושהיא תהיה תומכת נאמנה.
 

מה עשתה גוגל כדי לשכך את חרדות יאהו ?

באותה תקופה כל מנועי החיפוש השתמשו בבאנרים כמודל עסקי. גוגל סירבה לקבל באנרים והעבירה בדרך הזו לאנשי יאהו שהיא לא גורם מתחרה. למעשה גוגל סירבה  לכל סוג של פרסום גרפי ובחרה במקום זאת במודעות טקסט פשוטות כחלק מתוצאות החיפוש. עמוד הבית שלה היה שונה באופן מהותי מכל האחרים – נקי מתמונות, חלון טקסט של חיפוש, ולוגו. באותה תקופה מנועי חיפוש עשו תהליך בכיוון ההפוך ממש. הם חיפשו להפוך לפורטלים עתירי מדיה  ובשנת 2000 גוגל מצאה את עצמה מדורגת במקום ה-48 בלבד בין מיזמי האינטרנט. מארק קרלנשטיין סמנכ"ל הטכנולוגיה של northern light מנוע החיפוש בזמנו אמר על גוגל שהיא לא תשרוד בדרך הזו כשהיא מתפקסת אך ורק על חיפושים וכנה את המהלכים שלה: 'אסטרטגיה לא רציונלית'. המייסדים של גוגל בלעו את הביקורות והמשיכה למצב את עצמה כסייען צדדי  ליאהו ולפורטלים אחרים.

איך גוגל עקפה את מובילת השוק yahoo

אנשי יאהו החלו את דרכם  כאינדקס חיפוש אבל עם הזמן הניחו פחות ופחות דגשים על רכיבי החיפוש ופנו לכיוון של פורטל מדיה. בין 1997 ל-2000 החברה  כבר חתמה הסכמים עם ספקיות תוכן כמו הולמרק NBC ערוצי טלוויזיה אחרים כאשר הדגש היה על אספקת תוכן, בניית מותג, ומכירת זכיינות.

תזמון כמלת מפתח באסטרטגיה עסקית

גוגל זיהו כאן טיימינג מושלם.  יוני 2000 היה תאריך מפנה לגוגל. החברה הפכה להיות ספקית שירותי החיפוש של יאהו והחליפה את אינקטומי. בין לילה גוגל הפך למנוע החיפוש הפופולארי ביותר בעולם עם 100 מיליון שאילתות ביום אבל יאהו לא חשו איום מן הכיוון הזה של גוגל  שכן פונקציות החיפוש אופיינו כעסק עם שולי רווח צרים מאוד, מוצר קומודיטי.
אבל, מסתבר שהפנים הידידותיות הללו של גוגל- ("אנחנו לא מאיימים על אף אחד בשוק" ) איפשרו לה לעשות פריצת הדרך  שהפכה אותה למי שהיא היום.   ב-2001 היא חברה עם אינדקסים נוספים  בעולם, חדרה לאסיה ובתוך שנתיים בלבד היא גיבשה את הדומיננטיות שלה בשוק מנועי החיפוש.

google  פעילות עסקית  מאחורי הקלעים

בשקט ובאין מפריע כשהיא מחייכת לשותפיה ונראית בלתי מאיימת - גוגל פיתחה שירות שיאיים על כל עסקי הליבה של שותפות המדיה שלה. AdWords היה המודל המהפכני   שכבר הושק ב 2000 והתבסס על הרעיון של קניית מילות מפתח וקישורים ממונים. ככל שגוגל חתמה עם יותר ויותר חברות מדיה ופורטלים היא שכללה את אדוורדס למודל של cpc והציגה מערכת מכרזים למפרסמים שרוצים לרכוש מילות מפתח נחשקות.  ב-2003 כבר היה ברור שמודל adwords  סוחב מפרסמים מיאהו ומפרטנרים אחרים. באותה שנה יאהו כבר מושכת את ידיה מגוגל ומפעילה שירות חיפוש מבית, אבל זה כבר היה מאוחר מדי: גוגל כבר הספיקה לבנות פוזיציה דומיננטית בשוק החיפוש וב-2006 היא כבר מנהלת 50% מכלל החיפושים באינטרנט ומרוויחה על כל אחד ואחד מהם בפרסומות. על ידי כך שגוגל נזהרה מלהיתפס כמאיימת היא שכנעה בעצם את מתחריה המרים לעתיד לעזור לה במיצוב עצמה במקום גבוה מהם כשהיא גוברת על שותפיה/יריביה והופכת מולם  דומיננטית גם בחיפוש וגם בפרסום.