כיצד לעשות הסבת מקצוע באמצע החיים ולאלו מקצועות משתלם ללכת?

הסבה מקצועית באמצע החיים: אומרים שיש דבר אחד בטוח בחיים: השינוי!  אבל אנשים בני 40 ו- 50 שמבקשים לעשות הסבה מקצועית כמעט תמיד זוכים להרמת גבות מן הסביבה. כיצד לעשות הסבה מקצועית באמצע החיים?

הסבת מקצוע בגיל 40+: למה זה קשה?

באמצע החיים הסבה מקצועית מביאה הרבה אי ודאות וספקות, אנשים גם נעשים מודעים יותר למגבלות כוחם וכל אלו עלולים להוריד את המוטיבציה. ואכן לעשות הסבה מקצועית בגיל 40+,  הרבה יותר קשה מאשר לעשות את ההחלטה הזאת כשאתה צעיר ורענן.

הסבה מקצועית באמצע החיים : למה אנשים בוחרים בהסבת מקצוע

מהן הסיבות לעזוב את העבודה / הקריירה הנוכחית שלך למרות שהיא בטוחה נוחה ומרופדת?

מיצית את הג'וב הנוכחי

אתה לא אוהב את הג'וב שאתה עושה, אתה נשאר בעבודה רק בגלל הכסף אבל אתה מתעב את סביבת העבודה, את האנשים, את העבודה עצמה. הג'וב עצמו נחשב לטוב בעיני הסביבה אבל הוא לא מעניין אותך, אתה רוצה לעשות משהו לחלוטין שונה.

חופש פיננסי

אתה שואף להתקדמות, יש לך ציפיות מאוד גבוהות ודחף לחפש הזדמנויות חדשות, כבר עבדת קשה וטיפסת בסולם הקריירה יחד עם זאת אתה מרגיש מוכן ובטוח לזוז בקריירה ולעשות שינוי.

אתה רוצה להאט את הקצב ואת עוצמת העבודה שאתה משקיע

אחרי גיל מסוים אתה מפנים שהריצה המטורפת עם  הראש אחרי הזנב – והגישה החמדנית שאפיינה את שנות ה30 וה 40 לעוד ועוד ועוד – הן אורח חיים מטופש. אין באמת לאן לרוץ והאיש הנבון חי דווקא לאט ומנסה למצות את הרגע.  מכאן אנשים מתחילים לחפש עיסוק חדש מכניס שלא ידרוש מהם מחירים גבוהים של מתח נפשי ומרדף אחרי הזמן.

שינוי קריירה בגיל 50

הרעיון לעשות שינוי בקריירה אחרי גיל 40 או 50, נראה מפחיד, יחד עם זאת ישנם מספר סקטורים בתעשייה שמעריכים את המיומנויות של אנשים מבוגרים ובשלים יותר לקבל אותם.

אלו מקצועות רווחיים מתאימים לבני 50 +?

להלן 3 מקצועות רווחיים ביותר אחרי גיל 50:

ייעוץ פיננסי

הדיסיפלינה של ייעוץ פיננסי היא אפשרות מצויינת לאדם שחצה את גיל 50 ושוקל הסבה מקצועית. לפי מחקר שנערך לאחרונה בארה"ב הדרישה ליועצים פיננסיים בשוק בכל העולם עומדת לעלות ב- 12% בשנים הקרובות. ככל שקרנות הפנסיה בסכנה ואנשים חייבים לתכנן את גיל הפרישה שלהם כך גם הצורך ביועצים פיננסיים עולה. לוקח זמן אמנם לבנות את המיומנויות הנדרשות אבל העבודה מתגמלת, אתה פוגש אנשים בצמתים של החיים שלהם כאשר הם יוצאים לפנסיה, כאשר הם רוכשים בית חדש או נדרשים להשקעה גדולה אחרת. דרוש תואר ראשון באחד התחומים שמשיקים לפיננסים, כלכלה, מנהל עסקים, מתמטיקה או משפטים, שכר ממוצע עומד על כ- 230 אלף שקל לשנה.

מנהל מלכ"ר

עבודה כמנהל מלכ"ר מספקת גם משמעות מעבר לתגמול נאה. בתפקיד כזה דרושות גם מיומנויות פיננסיות וגם מיומנויות ניהוליות, כולל גם יכולת גיוס כספים, זיהוי תורמים, פיתוח תוכניות עסקיות. בדרך כלל דרוש רק תואר ראשון  כ- 5 שנות ניסיון בתחום המגזר השלישי. שכר שנתי ממוצע עומד על כ- 200 אלף שקל לשנה תלוי בגודל הארגון.

שמאי מקרקעין

מקצוע זה מאפשר גם עבודה כעצמאי. דרוש תואר ראשון, קורס של שמאות מקרקעין ויכולת אומדן טובה של שוק המשכנתאות והביטוח. שכר ממוצע עומד על כ- 160 אלף שקל לשנה.

מרצה במכללה, בתי ספר ללימודי חוץ של אוניברסיטאות

יש לך כבר נסיון בדיסיפלינה כלשהי שרכשת: מכירות, שיווק, דוברות, אינטרנט, תוכנות אופיס וכו'. אם אתה יכול לעמוד  קהל ולהעביר להם הרצאות על המיומנות הזו – יש לך יתרון: בתי ספר ללימודי חוץ של מכללות ואוניברסיטאות  או מוסדות אחרים  שמעבירים קורסי ערב ישמחו לקלוט מרצים וכאן דווקא לנסיון חיים יש יתרון. קורסים טובים יותר במכירות למשל יהיו דווקא אלו שיהיו גדושים באנקדוטות ובמקרי בוחן שהמרצה מספר מתוך נסיונו. דרושה יכולת להכין הרצאות, לעמוד מול קהל, ולייצר דיונים בכיתה. במשרה מלאה שכר ממוצע עומד על  140 אלף שקל לשנה.

 לוביסט, יחצ"ן,  דובר

במקצועות אלו נדרשת יכולת לייצר קשר עם אנשי ממשל, כושר שכנוע, ותקשורת בינאישית טובה. דרוש לתפקיד הזה  תואר ראשון עם כ-5 שנות ניסיון בתחום אבל היתרון של אנשים בוגרים מונח ברמת הקשרים הענפה שהם צברו.  שכר ממוצע עומד על כ- 300 אלף שקל בשנה בתור עצמאי.

כמה קשה יכולה להיות הסבה מקצועית בגיל 50?

קשה לעשות התאמות ושינויים בגיל 40-50. כשם שקשה ללמוד מיומנות חדשה כמו נהיגה אחרי גיל מסוים כך  קשה לבן אדם לעשות שינוי קריירה בגיל מבוגר ועקומת הלמידה איטית יותר. לפיכך אם אתה כבר עושה הסבה מקצועית בחר במשהו שבאמת ובתמים מעניין אותך שמעורר בך התלהבות כדי שכאשר הקשיים יופיעו תהיה שם התשוקה לאפשר לך לצלוח אותם