איך לבחור ממליצים בראיון עבודה ומאלו טעויות להיזהר?

חיפוש עבודה עם הפתעות לא נעימות בדרך: מהן הטעויות הבולטות של מחפשי עבודה כאשר הם מביאים איתם רשימת ממליצים לראיון עבודה?

אתם מחפשים עבודה, ניגשים לסינונים, למבדקים וכן לראיונות עבודה ומתבקשים להביא רשימת ממליצים. עד כמה המגייס מתייחס  בכלל להמלצות שאתם מביאים? מהו משקלן ? וכיצד ממליצים שהם בבחינת "נשמות טובות" יכוללים להפיל אתכם ולהרחיק אתכם מן המשרה הנחשקת?

המלצות: סופרלטיבים ואמירות גורפות

אל תתנו למגייס שמות ממליצים שידברו עליכם באופן חיובי גורף מדי. אם הממליץ  לא מדבר בצורה מאוזנת, דבריו יילקחו בעירבון מוגבל וההמלצה שלו עלולה לגרום לכם נזק יותר מתועלת.

המלצות: הימנעו מממליצים בלתי רלוונטים לעולם העבודה

הצטיידו רק בממליצים רלוונטיים כלומר שניים עד שלושה  ממונים  ישירים ממקומות העבודה האחרונים. (אל תביאו כממליץ את המפקד מהצבא, או את המנחה מעבודת המ.א באוניברסיטה).

המלצות: הכינו את הממליץ

דיוק הוא שם המשחק היום בהשמה של מועמדים. מגייסים פחות סובלניים היום לפערים בין יכולות המועמד ובין מפרט התפקיד הנחוץ להם. לתובנה זו יש השלכה גם על סוגיית הממליצים ועל האמירות שלהם. במילים אחרות, לפני שאתם מעבירים למגייס שם של ממליץ, שבו איתו, הכינו אותו וספרו לו לאלו  תפקידים אתם ניגשים ובאיזה שלב בדיוק אתם מצויים בתהליך הגיוס.

המלצות למחפשי עבודה : הכנת המגייס לשיחה עם הממליץ

מחפש עבודה, לא הסתדרת עם הממונה הישיר שלך? - יש סיכוי שהוא, הנשמה הטובה,  ילכלך עליך ברמת הסאבטקסט? - במקרה כזה אל תוותר על הכנת  רכז הגיוס מראש. אמור לו : "קח את מספר הטלפון של מנהלי הקודם, דבר איתו עלי,  אבל דע שלא הסתדרנו שהיחסים ביננו לא עלו יפה/ שלא היתה לנו כימיה אישית טובה'. מגייסים רבים מעריכים סוג כזה של גילוי לב מה גם שהאמירה הזו מראש- תוציא את העוקץ מחוסר הפרגון בהמלצת הבוס הקודם.

המלצות: סוף מעשה במחשבה תחילה

מניעה היא ערך מקודש בפילוסופיה הסינית (גרם מניעה עדיף על קילו טיפול). בהקשר של עולם העבודה נסו עד כמה שניתן לטפח  מערכת יחסים הרמונית עם המנהל / הממונה / המעסיק הקודם, והקפידו לסיים את ההתקשרות איתו באופן הכי נקי ואלגנטי שאפשר. בשל מימדיה הזעירים של מדינת ישראל הרי שבכל נישה עסקית כולם מכירים את כולם. שווה לכם לפעמים במהלך העבודה לבלוע צפרדעים, ללמוד לרסן את האגו (לא פשוט!), לוותר על המיינדסט של "אני צודק", ולהתחשב בחברי הארגון מסביבכם  ולו מתוך מחשבה קדימה על  העתיד המקצועי. זכרו: שונא קטן אחד- זה יותר מדי.

המלצות: חושו את הממליץ ואת יחסו אליכם ברמת הסאבטקסט

לכו אל הממליץ שאת שמו אתם עומדים להעביר, והקשיבו לו באופן פעיל: לא רק לתוכן של דבריו אלא לנואנסים הדקים בשפת הגוף, בקול שלו, ובמה שהוא משדר לכם). המטרה היא 'לחוש את הזרמים התת קרקעיים אצלו מתחת לבלטות' ולוודא שהוא אכן מגלה נכונות  לתת עליכם ההמלצה מכל הלב. זכרו שהמלצה  פושרת, המלצה נייטרלית - טפלונית, מצד ממליץ יותר מזיקה ממועילה - ואם זה המצב  מוטב לוותר על ממליץ כזה מלכתחילה.

ראיונות עבודה והמלצות: על קנאה צרות עין וחוסר פרגון של ממליצים

מחפש עבודה שהעביר שם של ממליץ ממקום עבודה קודם נדהם לגלות שהממליץ  'ליכלך' או דיבר על המועמד במילים צוננות. חוסר פרגון וקנאה בין עמיתים לעבודה הם מחזה נפוץ למדי. האם מדובר בתופעה אנושית לגיטימית (קנאה) או בהפעלת רוע טהור? האם זה עניין תרבותי או פונקציה של מבנה אישיות? בכל מקרה המסקנה היא שכדאי מאד  לבדוק את  הממליצים שאתם מעבירים לעומק ולרוחב ולתהות על קנקנם. במקום להתהדר ברשימת ממליצים ארוכה ומפוארת- לכו על רשימת ממליצים  מצומצמת ואיכותית. ואם אתם לא בטוחים כיצד ממליץ מסוים יתנהג ומה הוא יאמר כשרכז הגיוס יפנה אליו- היצמדו לכלל הברזל: when in doubt - don't !