איך למצוא עבודה בחו"ל ? איך להתראיין, לדבר על תנאי שכר ואיך לכתוב קורות חיים מתאימים?

מחפשים עבודה בחו"ל? כדאי שתכירו שאלות מכשילות בראיון העבודה, תלמדו איך מכינים קורות חיים למשרת עבודה בחו"ל, ובעיקר איך ממקסמים את השכר והתנאים לעבודה בחו"ל?

עבודה בחו"ל: ראיון עבודה

  • כלל ברזל – ברומא היה רומאי - לפני שאתם בכלל חוצים את מפתן הדלת בראיון העבודה וודאו שאתם משדרים בהתנהלותכם הכוללת את ההבנה וההכרה של ארץ היעד ותרבותה. כלל המפתח הוא: 'ברומא היה רומאי'. אם אתם למשל ניגשים על תפקיד בשוק האירופאי – שדרו סטייל אירופאי שמגיע לידי ביטוי בלבוש, בקודי הנימוס, בלבוש, בשפה ובנינוחות שאתם מקרינים למראיין. זכרו אתם הולכים לייצג אותו שם.
  • הקרינו מיומנות של הסתגלות מהירה לסביבה- מעבר להתאמה המקצועית- חשוב לשדר למראיין  שאתם אנשים שיודעים לנחות על הרגליים בכל מקום שתגיעו אליו. משפט המפתח שהמראיין רוצה לשמוע יהיה: "אני מסתדר בכל סביבה  חדשה מהר ובקלות".  כאשר מראיין שומע ממועמד אמירה כמו  "אני מאמין שאחרי הדרכה נכונה אהיה בסדר" – הוא לרוב מסתייג מהמועמד כי אמירה זו משדרת פחד, חשש וחוסר ביטחון.
  • מחפשים עבודה בחו"ל?  אל תקרינו פרובינציאליות אלא שדרו למראיין שאתם אנשי העולם הגדול ושאתם מתמצאים בתרבות בגיאוגרפיה ובמנהגים של ארץ היעד בה אתם מגישים מועמדות למשרת עבודה בחו"ל. אם אתם מגישים מועמדות לעבודה בקנדה למשל  - ציינו  בשיחה, דרך אגב את ימי החג הלאומיים, פסטיבלים ייעודיים, הראו הבנה בספורט המקומי הטיפוסי, במנהגים וכמובן גם הוכיחו שיש לכם התמצאו גיאוגרפית. גישה פרובינציאליות – תעלה את סף החרדה של המראיין ותפסול את מועמדותכם למשרת עבודה בחו"ל

עבודה בחו"ל: שאלות מכשילות בראיון העבודה

שאלה מכשילה קלאסית תהיה  "האם אתה יודע אנגלית ברמת שפת אם ?" רבים מן הישראלים ממהרים לענות בחיוב רק בגלל שהם הצטיינו באנגלית בבית הספר או רואים סדרות טלויזיה ללא תרגום.  מבחינת המראיין – תשובה חיובית גורפת מעידה  על כך שאתה לא מבין את משמעות המושג "שפת אם" בצורה הנכונה. הרבה יותר נבון יהיה להשיב: "זו לו שפת אמי. אני מבין ומדבר אותה היטב. אם כי לא גדלתי עליה- עשיתי בעבר עסקים באנגלית,  אני יודע להתנהל מול דוברי אנגלית באפקטיביות ואני יודע לגשר על פערי השפה".

עבודה בחו"ל: מהו המינון הנכון של ביטחון עצמי בראיון העבודה

הבינו מה שמטריד את המעסיק שמראיין אתכם למשרת עבודה בחו"ל: מבחינתו הוא קונה חתול בשק שלא ניתן לשלוט עליו כיון שאתם בפועל תהיו רחוקים ממנו. התפקיד שלך יהיה  לייצר למעסיק סביבת ביטחון בעיקר דרך שיקוף לחרדותיו ולכך שאתה מבין את הסיטואציה שלו. שם המשחק בהקשר הזה יהיה הפגנת ביטחון עצמי במינונים הנכונים. היזהרו מאד מהפגנה של עודף ביטחון עצמי – זה נתפס כמאיים במיוחד בתרבויות אנגלו-סקסוניות או אירופאיות – בוודאי שגם בתרבויות המזרח.  אתם חייבים להיות מאד מדויקים ברמת הביטחון האופטימלית שאתם משדרים בראיון.

עבודה בחו"ל: איך מגישים קורות החיים ובאיזה פורמט?

מסמך קורות החיים חייב לעבור התאמה לפי ארץ היעד אליה אתם מגישים מועמדות. יש הבדלים גדולים אם שולחים את קורות החיים לארה"ב,  לאירופה למזרח הרחוק ואלו מאד שונים גם מן הפורמט הנורמטיבי בישראל.
בישראל מקובל לשלוח לא יותר מדף אחד.  בארה"ב קורות החיים צריכים להיות קצת יותר נוצצים עם לוגואים ולינקים תוך הדגשת חוזקות אישיות (" אני מנהל חזק אמביציוזי מוכוון תוצאות") .  באירופה הנורמה היא שקורות החיים הם הרבה יותר "מנומסים",  פחות צבעוניים יותר מסודרים ו"בתוך הריבוע". במדינות אנגלוסקסוניות מסמך קורות חיים  חייב להיות מאוד מפורט – יותר מעמוד אחד.

עבודה בחו"ל : איך מנהלים את הדיון על השכר

לפני הדיון על השכר ערכו מודיעין מדוקדק ובודדו כמה משתנים כמו יוקר המחיה בארץ היעד,  סוגיות מס מקומיות, זכויות סוציאליות שתאבדו בארץ וכדומה.  כאשר אתם מבודדים משתנים ומגיעים לדיון השכר  ממקום אנליטי של "אני רוצה איקס כסף כי עלות המחיה היא...." – אתם מייצרים בסיס להקשבה ולהסכמה אצל המעסיק

דיון על שכר למשרת עבודה בחו"ל: אל תהיו קדושים מעונים

השגיאה הכי גסה  שישראלים עושים בבואם לתור אחר עבודה בחו"ל היא להגיע למעסיק מתוך גישה קורבנית של "מגיע לי כי אני מקריב שאני עוזב את הארץ..." – כאן נפסלים רוב המועמדים על הסף כיון שהמעסיק יאמר לעצמו - "אני לא צריך קורבנות" . הפוך על הפוך: בוא אל המעסיק ושדר לו שהעסקה בינכם היא סיטואציית   WIN WIN

עבודה בחו"ל : שני מודלים של שכר

 קיימים שני מודלים מקובלים בקביעת שכר של עובד ישראלי העובר לעבוד בחו"ל. הראשון הוא השוואה לבעל מקצוע דומה בארץ היעד ("“תוכניתן בארה"ב מרוויח איקס אני רוצה להרוויח לפחות איקס") והשני הוא התחלה מתוך בסיס השכר בארץ- אתם משווים את בקשת השכר לנוכחית  בתוספת  דלתא מסוימת (דלתא שתהיה עד פי שניים מן הסכום המשוער שאתם חוסכים במשכורת הישראלית(

דיון שכר במסגרת עבודה בחו"ל – אל תהיו אמוציונליים

הכינו את עצמכם והגיעו עם נתונים מספריים מקבילים על מה שקורה בשוק העבודה בארץ היעד. בואו עם  עובדות ולא עם אמוציות לדיון על השכר. אפשר לומר משהו כמו:  'אני מוותר על תנאים סוציאליים ורוצה על כך פיצוי' אבל אל תערבבו בדיון הזה אגו או "שופוני" – שדרו: אני  רוצה להרוויח את מה שמקובל וסביר.

הגשת מועמדות לעבודה בחול: טעויות נפוצות

מועמדים שמעסיקים מגלים  כלפיהם התלהבות בשלבי הגיוס הראשוניים מסתירים לעיתים מידע אישי שעלול להכשיל אותם בהמשך. רק בסוף התהליך הם נזכרים לספר שיש להם מום בלב, בעיה רפואית כלשהי, או חותמת שחורה בדרכון של האשה... זה עוצר את התהליך ולבטח מרגיז את המעסיק. אותו המעסיק אולי ינסה לפתור את הבעיה בגלל שהוא כבר מושקע שם אבל זה לא נקודת זכות לטובתך להיפך זוהי נקודה שחורה שנזקפת לך. במשרות לחו"ל מקובל לנדב מידע קצת יותר אישי שנוגע לסוגית הרילוקיישן.

עבודה בחו"ל – איך להתנהג אחרי שהתקבלתם?

כבר בימים הראשונים שלכם שם הקפידו על  יצירת נהלי עדכון. אל תיעלמו למנהל שלכם שנותר בארץ.  הוציאו דוחות שבועיים מיוזמתכם, אל תרוצו לבד רק כי אתם שוהים רחוק מן הבוס...