למה מעסיקים מוכנים היום יותר להעסיק מבוגרים בני 50+ ?

דרושים בני 50+ : כנסו כדי להתעודד ולהבין מדוע יש שינוי מגמה ונכונות של חברות לגייס עובדים מבוגרים. איך לרתום מידע זה לטובתכם?

לאחרונה פורסם כי חל שינוי כיוון באפליית המגייסים למחפשי עבודה מעל גיל 45. התגובה האוטומטית היא להרים גבות ולהטיל ספק במיוחד כאשר כל  התקשורת משרטטת תמונת מצב מדכדכת, לפיה מחפשי עבודה בני 40 פלוס נפסלים על הסף, כיצד יתכן שחל  מהפך בזמן כה קצר?

דרושים בני 50+ האמנם?

האם  החברה הישראלית שמעריצה נעורים ודוחפת זקנים לבתי אבות (שרק לא נראה אותם חס וחלילה ונידבק...) – התעשתה? האם באמת נפל האסימון למעסיקים שההתנהגות העדרית שלהם גרמה להם לפספס הון אנושי איכותי? והאם באמת הויה דולורוזה של מחפשי עבודה מעל גיל 40 קרוב לקיצו?

דרושים עובדים מעל גיל 40

לאחר חקירה במספר חברות השמה התברר שיש דברים בגו. שינוי של 180 מעלות? מהפך? אנחנו ממש לא שם. עם זאת  מספר חברות השמה כבר חשות תזוזה אופטימית בכיוון הזה של העסקת בני 40 פלוס. כיצד השתנתה תופעת האפליה על רקע של גיל? ואיך זה הולך להראות  בעתיד הקרוב?

למעסיקים נמאס מדור Y?

 מונת המצב חדשה, הרבה יותר אופטימית, לפיה יש היום כבר תפקידים וענפים בהם המעסיקים מפנים עורף לפרצופי הפלקט של דור ה Y ומחפשים בנרות אנשים מקומטים, עם שיערות שיבה ואת אותם דורשי  עבודה מעל גיל 40.
 

יש לך מועמד טוב ?- תביאי אותו גם אם הוא בן 60

קיים שינוי בגישת המעסיקים שהחל בחצי שנה האחרונה. היופ פוגשים מעסיקים שאומרים מפורשות: "יש לך מועמד טוב? אפילו אם הוא בן 60, נשמח לשמוע עליו". תכלס? הם לא יקבלו אנשים שחצו את קו ה50, אבל  לא נשכח שהמנטרות שהמעסיקים השמיעו לפני שנה היו אחרות לגמרי. הם לא התביישו לומר בצורה מפורשת שהם רוצים  מועמדים עד גיל 35 בלבד. מה שחולל את השינוי היה הרעש התקשורתי שחידד את האבסורד שבנושא של אפליית גיל.

מציאת עבודה בגיל מבוגר: קשה אך אפשרי!

המצב לא באמת כזה שחור ופסימי והוא גם אף פעם לא היה. הנטייה הזו לקבוע באופן גורף שמחפשי עבודה מעל גיל 40 יעברו מסע ייסורים ולא ימצאו פרנסה, אינו נכון. קשה? בוודאי. אבל לא בלתי אפשרי! מלכתחילה קיימים ענפים ותפקידים בהם המגייסים לא מרשים לעצמם ליטול מועמדים צעירים למשל  קיימים תפקידים שבהגדרתם מחייבים מועמדים עם קילומטרז' מסוים בשנים: אנשי מכירות למשל, שצברו קשרים והתמחות לאורך הזמן.

אחוז הדחיות לקורות חיים של בני 40+ צנח

קורות החיים של מחפשי עבודה מעל גיל 40 לא נפסלים יותר על הסף תופעה שהיתה לפני שנים ספורות בלבד. למעשה אחוז הדחיות בקורות החיים של מועמדים מעל גיל 40 ירד במחצית במהלך השנה האחרונה. יותר מכך, גם כמות המשרות, המיועדות לבני 40 ויותר, הולכת וצומחת

 נכונות לקלוט עובדים בני 40+? עוד לא הגיע להייטק

אז אכן חלה אבולוציה בשוק התעסוקה בהקשר של אפליית גיל במהלך השנה האחרונה. אבל לדבר על מהפך? אנחנו ממש עוד לא שם. בוודאי שלא בהייטק, אם כי בפירוש קיימת הכרה גוברת בפירמות העסקיות לערכים המוספים של עובדים מעל גיל 40 והרבה יותר נכונות לגייסם. מדוע הם מסרבים שם בהייטק לקצת שערות שיבה במועמדים? החרדה של המגייסים היא: איך מועמד בן 45 פלוס יוכל לקבל את מרות המנהל המקצועי שלנו שגילו עומד על 35

עבודה ל בני 40+ : המעסיקים התרככו

לעומת זאת היום, כאשר מנהלת השמחה משוחחת עם המגייסים ומונה בפניהם כישורים, ניסיון ויכולת של מועמד מעל גיל 40,  המנטרה של המעסיקים השתנתה. הם הרבה יותר מרוככים וחיוביים ואפילו יאמרו: "תעבירי לנו קורות חיים". במילים אחרות, אם פעם חתכו על הסף מועמד מעל גיל 40 -היום האוזניים הרבה יותר כרויות והראש הרבה יותר פתוח.

דרושים עובדים מעל ארבעים: נכונות לקלוט מבוגרים לעבודה כי למעסיק נמאס להחליף עובדים

מספר כתבות שנעשו בתקשורת שבעקבותיהן גם צצו סדרת בלוגים בנושא של אפליית גיל, העלו את המודעות לנושא ונתנו לחברות ההשמה את הפוש לקדם מועמדים מעל גיל 40. בנוסף לכך, אנחנו מצויים גם בתקופה של סוף המשבר התעסוקתי. במסגרת אותו משבר, כמעט כל אדם הכיר קרוב משפחה, אח, סבא, אבא, שכן בוגר שנפל על גל פיטורין והתקשה לאתר משרה ראויה בגלל אפליית גיל. במילים אחרות, הכאב הזה שבאפליית הגיל, הפך קרוב מאוד גם אצל המעסיקים וגם בקרב מקבלי ההחלטות אצל המעסיק.

בן ה50 של פעם הוא היום  צעיר שמתחיל פרק ב' בקריירה

הרבה מעבר לכך, הסטיגמות לגבי גיל התנפצו למעסיקים בפרצוף, במיוחד בתקופה האחרונה. מה שקרה זה שבתקופת מיתון והאטה בשוק, כל העובדים, לרבות העובדים הצעירים, נצמדו היטב לכיסא שלהם ולא פזלו למקומות עבודה חדשים. לעומת זאת, בשנה האחרונה כאשר חל שיפור במצב התעסוקתי, העובדים הצעירים החלו לפזול החוצה לארגונים אחרים ולמשרות אחרות, כאשר בני ה40 פלוס, נותרו באופן טבעי באותו מקום עבודה וגילו נאמנות למעסיק. ממש כאן נפל למעסיקים האסימון: הם הבינו סוף סוף שהרבה יותר משתלם להם להשקיע בעובדים יציבים מבחינה תעסוקתית, עובדים שלא מחפשים כל שני וחמישי את הג'וב  הבא. על הרקע הזה המעסיק למד להעריך טוב יותר את אותם מחפשי עבודה בני 40-50 ואת הערכים שהם  נושאים בכנפיהם

עבודה למבוגרים: מה צופן העתיד?

האם בעוד עשור לבני ה40 או בני 50  יהיה הרבה יותר קל למצוא עבודה?
בטווח של חמש שנים מהיום אני לבני הארבעים יהיה הרבה יותר קל למצוא עבודה. לא כי השוק משתנה, לא כי המעסיקים השתנו, אלא כיוון שהצעירים עצמם עושים כבר היום אדפטציות לתמונת המצב ולניהול הקריירה שלהם. כבר היום  רואים שהם חושבים אסטרטגית ומבקשים לוודא שהם לא ימצאו  את עצמם בעתיד בקבוצה הנואשת הזאת של מחפשי עבודה מעל גיל ארבעים. איך הם עושים את זה? הם מפעילים חשיבה של הסתכלות קדימה, נמנעים מלעבוד בחברות מסוימות או לקחת תפקידים מסוימים רק כי "החבר שלי עובד שם", או רק כי "הציעו לי".

צעירים: כיצד תפעלו היום אחרת כדי לא למצוא עצמם מופלים בגיל 40?

אל תמהרו ליטול תפקידים עם טייטל עמום כמו למשל מנהל פרויקטים. טייטל אמורפי כה לא יאמר שום דבר למעסיק הבא שלכם. אם אתם נאלצים לקחת את התפקיד, נסו לצקת בו תוכן הרבה יותר קונקרטי, נישתי וספציפי, כדי למכור בעתיד למעסיק הבא את מה שעשיתם בעבודה בקודמת (כמה שיותר מדויק כך מוטב).

דרושים בני 50+:  מגמה שעוזרת לכך לקרות: המעבר מהייטק לקלינטק

לא רק שגיל הפנסיה מתארך אלא כל הזמן חלות תמורות דרמטיות בזירת התעסוקה: ענפי האינטרנט הדינמיים מפנים בהדרגה מקום לעולמות שימור הסביבה והקלינטק. אנו עוברים מתוך הקרירות של מסך המחשב הווירטואלי, אל המוחשיות והחום של אמא אדמה, אל העולם המשיש, הפיסי, כאשר בזירה הזו דרושים דווקא בעלי הניסיון והבוגרים. צריך להבין שבעולמות התעסוקה של אנרגיה חלופית מחפשים דווקא פיסיקאים שצברו 15 שנות ניסיון ויותר. מלכתחילה בענפים הללו מחפשים בשלות, ידע מקצועי שהבשיל וניסיון.